Pielęgniarki nie składają broni: "Jedno życie - jeden etat’’. Ptok: będzie druga fala protestów i strajków
Pielęgniarki nie składają broni. Do koleżanek i kolegów apelują: "Jedno życie - jeden etat’’. Kolejne protesty? - Przygotowujemy drugą falę strajków i protestów - zapowiada Ptok.

- Pielęgniarki i położne są zmuszone kontynuować walkę o poprawę warunków ich pracy i płac
- Na nadzwyczajnym posiedzeniu Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zatwierdziły plan najbliższych działań
- Struktury OZZPiP kontynuują procedurę sporów zbiorowych, przygotowujemy drugą falę strajków i protestów, a 1 lipca rozpoczną się kampanie
W ubiegłym tygodniu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Głównym tematem było zatwierdzenie dalszych działań protestacyjnych i strajkowych w walce o godne warunki pracy i płac pielęgniarek i położnych.
Krystyna Ptok: Przygotowujemy drugą falę strajków i protestów
Krystyna Ptok, przewodnicząca Związku poinformowała o najbliższych działaniach OZZPiP. Podała, że Zarząd Krajowy OZZPiP zobowiązał przewodniczącą Związku do skierowania zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie sprowadzenia przez władze RP zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia Polek i Polaków.
- Struktury OZZPiP kontynuują również procedurę sporów zbiorowych. Przygotowujemy drugą falę strajków i protestów - poinformowała w komunikacie Ptok.
Przeanalizowano też przebieg I fali akcji strajkowej i akcji protestacyjnej z 7 czerwca oraz przygotowano harmonogram działań przyspieszających spory zbiorowe w pozostałych placówkach objętych działaniem OZZPiP.
CZYTAJ KONIECZNIE: Pielęgniarki pokazały paski z wypłat. Niektóre kwoty szokują: 2,5 tys. zł "na rękę"
Powstaną czarne listy posłów
Ponadto OZZPiP przewiduje powstanie tzw. czarnych list posłów, którzy 15 czerwca 2021 roku odrzucili poprawki Senatu do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Dodatkowo już od 1 lipca na terenie całego kraju mają rozpocząć się kampanie informacyjne: ‘’Zadbaj o własne zdrowie! Rząd tego nie zrobił’’, ‘’Jedno życie - jeden etat’’ oraz ‘’Nie dla szkoleń w wakacje! My też mamy rodziny i pracowaliśmy ciężko przez cały rok pandemii’’.
Nie ma godnych wynagrodzeń - nie ma medyków - nie ma leczenia! - podkreśliła szefowa OZZPiP Krystyna Ptok.
Czytaj więcej: Ile zarabiają pielęgniarki w Polsce? Powstał raport o zarobkach pielęgniarek i położnych
Przed pielęgniarkami kolejne bitwy o płace
15 czerwca odbyło się ostateczne głosowanie posłów nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Poprawki Senatu do ustawy - w tym kluczowa poprawka nr 3 zakładająca wyższe współczynniki wyliczania wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia - zostały odrzucone.
Pielęgniarki podkreślały, że tym samym 232 parlamentarzystów nie przeszło ‘’testu wiarygodności polityka’’. Zdaniem pielęgniarek i położnych z OZZPiP, przegrana bitwa nie oznacza jednak przegranej wojny. Stąd plan kolejnych działań protestacyjnych i strajkowych w walce o godne warunki pracy i płac.
Czytaj także:
Wynagrodzenia medyków. Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (23)