×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki mentorki chcą wyższych podwyżek. "Mają prawo oczekiwać satysfakcji"

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia09 marca 2023 16:25

- Nie rozumiemy, kiedy weszła nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, w wielu miejscach nie uznaje się kwalifikacji, choć było to robione do tej pory. Degraduje się pracowników ze stanowisk i nie wypłaca należnych im podwyżek - podkreśla Zofia Małas. Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wylicza, że problem ten dotyczy ok. 25 proc. placówek w Polsce.

Pielęgniarki mentorki chcą wyższych podwyżek. "Mają prawo oczekiwać satysfakcji"
Pielęgniarki mentorki też chcą podwyżek. "Mają prawo oczekiwać satysfakcji" Fot. Shutterstock
 • Z danych spływających do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, iż ponad 76 proc. pracodawców wypłaciło podwyżki pielęgniarkom i położnym zgodnie z ustawą o najniższych wynagrodzeniach
 • - Największy problem dotyczy woj. świętokrzyskiego, gdzie jedynie 3 z 22 szpitali podwyższyły pensje według lipcowej nowelizacji - wyliczała prezes Izby Zofia Małas
 • O tym ile powinny "ważyć" wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia rozmawiano w trakcie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

Ile powinny zarabiać pielęgniarki i położne?

Pielęgniarki i położne często wskazują, że wprowadzona w lipcu ubiegłego roku nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zwiększyła dysproporcje pomiędzy poszczególnymi grupami pielęgniarek, a także pozostałymi zawodami medycznymi.

Szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas przypomniała, że wcześniej medyków poróżniły już tzw. dodatki covidowe, przyznane za pracę w czasie pandemii, które były wypłacane bardzo różnie, z dużą dysproporcją i jak wskazała niesprawiedliwością.

- Nie rozumiemy też, dlaczego nagle 1 lipca 2022 roku, kiedy weszła nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, w wielu miejscach nie uznaje się kwalifikacji, choć było to robione do tej pory. Degraduje się pracowników ze stanowisk i nie wypłaca należnych im podwyżek - podkreślała Zofia Małas.

Wyliczała, że z danych spływających do Izby wynika, iż ponad 76 proc. pracodawców wypłaciło podwyżki pielęgniarkom i położnym zgodnie z ustawą.

- Największy problem dotyczy woj. świętokrzyskiego, gdzie jedynie 3 z 22 szpitali podwyższyło pensje według lipcowej nowelizacji. Dla przykładu w woj. lubelskim 90 proc. placówek stosuje ustawę prawidłowo - tłumaczyła.

- Nasze koleżanki mają prawo oczekiwać satysfakcji z tego, że są mentorami, że mają duże doświadczenie - podkreślała Małas.

76 proc. placówek wypłaca wynagrodzenie pielęgniarkom zgodnie z ustawą 

Wyjaśniała, że w skali kraju z najwyższymi kwalifikacjami, czyli z tytułem magistra i specjalizacją jest 8 proc. pracujących w zawodzie. 36 proc. kwalifikuje się do drugiej grupy zaszeregowania pielęgniarek, a pozostałe - blisko 60 proc. - należy do najniższej grupy.

Przypominała, że w trakcie procedowania nowelizacji ustawy Izba wskazywała, że te najwyższe pensje dotyczą właśnie jedynie niewielkiego procenta zatrudnionych. A także, że samorząd oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, składały zdanie odrębne do przyjętej tabeli płac.

- Nowelizacja spowodowała ogromne zwiększenie różnic pomiędzy płacami w poszczególnych grupach pielęgniarek i poróżniła środowisko - dodała.

Pensje minimalne pielęgniarek obecnie i nowe od 1 lipca 2023

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2022 roku, zgodnie z uchwaloną wówczas nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia pielęgniarki i położne zakwalifikowano do trzech grup w tabeli płac, w zależności od wymaganych kwalifikacji na danym stanowisku.

Pensje minimalne pielęgniarek i położnych określone w ustawie wynoszą:

 • pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją - 7 304,66 zł brutto (podwyżka z 5 477,52 zł),
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - 5 775,78 zł brutto (z 4 185,65 zł),
 • pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty - 5 322,78 zł brutto (z 3 772,25 zł).

Ustawa ta zakłada także rewaloryzację wynagrodzeń, która nastąpi 1 lipca 2023 roku. Wówczas szacowane przez Ministerstwo Zdrowia minimalne zarobki pielęgniarek i położnych wyniosą:

 • magister pielęgniarstwa (położna) - 8186,53 zł brutto - wzrost o 881,87 zł,
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją - 6473,07 zł brutto - wzrost o 697,29 zł,
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji - 5965,38 zł brutto - wzrost o 642,60 zł.

Dodajmy, że ustawa określa najniższe wynagrodzenia, tzn. że w rzeczywistości zarobki mogą być wyższe - powiększone np. o dodatki za dyżury - ale nie mogą być niższe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze