Pielęgniarki i położne: to będzie dwugodzinny strajk ostrzegawczy w ok. 40 szpitalach

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 07 czerwca 2021 05:55

W poniedziałek w całej Polsce rusza pierwsza fala strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarki i położne: to będzie dwugodzinny strajk ostrzegawczy w ok. 40 szpitalach
Pod szpitalami, w których nie można przeprowadzić procedury dwugodzinnego strajku ostrzegawczego odbędą się akcje solidarnościowe i manifestacje. Fot. OZZPiP
  • Głównym powodem akcji strajkowej i protestów pielęgniarek i położnych jest procedowana obecnie w Sejmie i Senacie tzw. ustawa Niedzielskiego
  • W opinii środowiska pielęgniarskiego ustawa ta nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych
  • W pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych weźmie udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przedstawił harmonogramem działań akcji protestacyjnej w poniedziałek.

7 czerwca odbędą się strajki ostrzegawcze w szpitalach na terenie całej Polski - w pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych weźmie udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego. 

Zaplanowane są także akcje solidarnościowe i manifestacje pod szpitalami, w których nie można przeprowadzić procedury dwugodzinnego strajku ostrzegawczego.

Manifestacje w kilkunastu miastach

W centralnych miejscach miast w poniedziałek, 7 czerwca odbędą się manifestacje:
Warszawa - 10.00-12.00 Plac Bankowy,

Białystok - 11.00-13.00 przed Ratuszem,

Bydgoszcz - 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Katowice - 11.00-13.00 przed Spodkiem od strony Ronda,

Kielce – 10.00-12.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Kraków – 12.00-14.00 Rynek Starego Miasta,

Lublin – 12.00-14.00 przed Urzędem Marszałkowskim,

Łódź – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Olsztyn – 11.00-13.00 przed Urzędem Wojewódzkim,

Opole – 12.00-14.00 Plac Wolności, Pomnik Śląski,

Rzeszów - 10.00-12.00 rondo Dmowskiego/Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Szczecin - 12.00-14.00 przed Urzędem Wojewódzkim.

Druga fala strajków obejmie kilkaset szpitali

Jak informuje OZZPiP, każdy wojewoda otrzyma list otwarty podpisany przez Region Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych, działających na terenie województwa.

Związek pielęgniarek i położnych podaje też, że w gotowości do drugiej fali strajków ostrzegawczych jest kilkaset szpitali objętych zakresem działania OZZPiP, w których trwają procedury sporów zbiorowych. 

- W bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z przedłużaniem oraz opóźnianiem rokowań i podpisywaniem protokołów rozbieżności, co uniemożliwia przejście do etapu mediacji i przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego zgodnie z prawem - podaje Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP.

Protest pielęgniarek i położnych uzyskał wsparcie m.in. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Krajowej Rady Fizjoterapeutów, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Personel Pomocniczy w Ochronie Zdrowia.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum