×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki i położne chcą poszerzenia listy leków, na które mogą wystawiać recepty

Autor: oprac. KM • Źródło: Naczelna Izba Pielęgniarek i PołożnychOpublikowano: 28 sierpnia 2023 11:36

Trwają konsultacje publiczne nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zgłosiła swoje propozycje zmian.

Pielęgniarki i położne chcą poszerzenia listy leków, na które mogą wystawiać recepty
Pielęgniarki zapewniają o nabyciu specjalistycznej wiedzy, jeśli chodzi np. o leki przeciwzakaźne. Fot. Shutterstock
  • Samorząd pielęgniarek i położnych proponuje Ministerstwu Zdrowia rozszerzenie możliwości w zakresie wystawiania recept 
  • Propozycje skierowano w ramach konsultacji publicznych w sprawie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne. 
  • Pielęgniarki chcą wystawiać recepty m.in. na niektóre antybiotyki, płyny do infuzji czy leki przeciwwymiotne

NRPiP chce, by pielęgniarki i położne mogły wystawiać recepty na większą liczbę leków

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych opublikowała uwagi do projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Jak twierdzi NRPiP, pielęgniarka i położna realizująca świadczenia w ramach porady pielęgniarskiej lub porady położnej powinna mieć możliwość "zaordynowania pacjentom leku zapobiegającego nudnościom i wymiotom, w przypadku kiedy pacjent, najczęściej z powodu choroby podstawowej onkologicznej, zgłasza problemy ze strony układu pokarmowego".

Uważają także, że powinny mieć "możliwość ordynowania leków z antybiotykami, które stosuje się do leczenia stanów zapalnych w obrębie skóry i tkanki podskórnej".

- Lek o nazwie Bactroban (Mupirocinum) jest antybiotykiem o działaniu miejscowym podawanym przed wprowadzeniem antybiotyków doustnych. Z uwagi, iż duży procent zapaleń piersi spowodowany jest przez gronkowca złocistego, w szczególności położne powinny mieć możliwość wypisania
recepty na ten lek - piszą.

Liczą także na dodanie do wykazu leków bakteriobójczych i przeciwgrzybiczych. - Umożliwienie pielęgniarkom wypisanie recepty ten lek, usprawni leczenie skórnych zmian chorobowych szczególnie u pacjentów leżących, najczęściej leczonych w warunkach domowych, bez konieczności wizyty u lekarza specjalisty - przekonują.

Pielęgniarki nabywają specjalistyczną wiedzę w trakcie kształcenia

Pielęgniarki proponują również rozszerzenie grupy leków przeciwzakaźnych do stosowania w zapaleniu dróg moczowych, co ma przyczynić się do redukcji zakażeń dolnych dróg moczowych, w tym nawracających zakażeń układu moczowego u kobiet wywołanych przez Escherichia coli.

- Bakteria coli wydalana jest z kałem, co (szczególnie u kobiet) w związku z bliskim położeniem odbytu i ujścia cewki moczowej, w przypadku osób obłożnie i przewlekle chorych oraz dementywnych w sytuacji deficytu zapewnienia całodobowej opieki w zakresie higieny, bardzo często zaopatrzonych w pieluchomajtki, może doprowadzić do nadkażenia dróg moczowych - zaznaczają pielęgniarki. Przypominają, że w trakcie kształcenia przed= i podyplomowego "nabywają specjalistyczną wiedzę w zakresie zakażeń i antybiotykoterapii".

Samorząd pielęgniarski proponuje ponadto poszerzenie możliwości w zakresie wystawiania recept m.in. na leki przeciwpasożytnicze, rozszerzające oskrzela, witaminę K (w ramach profilaktyki krwawienia okołoporodowego spowodowanego jej niedoborem), płyny do infuzji czy też leki niezbędne przy porodach w warunkach pozaszpitalnych.

Pełen wykaz propozycji leków dostępny jest w serwisie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze