Pielęgniarki ciągle protestują: dziś spotykają się z prezydentową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 10:05

Dziewiątego dnia protestu (25 marca) pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) mają się spotkać o godzinie 13 z prezydentową Anną Komorowską.

Pielęgniarki ciągle protestują: dziś spotykają się z prezydentową

Anna Komorowska zaprosiła protestujące pielęgniarki do Pałacu Prezydenckiego. W spotkaniu oprócz żony Bronisława Komorowskiego, weźmie udział prezydencka minister ds. społecznych Irena Wóycicka. Pielęgniarki ma reprezentować szefowa OZZPiP Dorota Gardias oraz zespół negocjacyjny związku.

- Pielęgniarki kontynuują protest w Sejmie, także protest głodowy - powiedziała w piątek 25 marca Dorota Gardias. - Chcemy spotkać się z prezydentową jako z kobietą i matką. Może będziemy mogły przedstawić jej nasze sprawy - dodała.

Powiedziała, że pismo z prośbą o spotkanie skierowały także do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Szefowa związku dodała, że pielęgniarki mają się w piątek (25 marca) spotkać także z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, jednak godzina spotkania nie jest jeszcze ustalona.

Dziewięć przedstawicielek OZZPiP od 17 marca okupuje sejmową galerię. Domagają się wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów w szpitalach. OZZPiP uważa, że zatrudnienie na kontraktach oznacza więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki obawiają się, że szukając oszczędności, dyrektorzy szpitali będą wymuszać kontraktową formę zatrudnienia.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia zakaz zatrudniania na kontraktach byłby niezgodny z konstytucją. Przedstawicielki związku przedstawiły natomiast opinię prawną mówiącą, że byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

W czwartek (24 marca) premier Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie zakazu zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na kontraktach. Jak mówił, w ustawie o działalności leczniczej, uchwalonej w ubiegły piątek (18 marca) przez Sejm, nie będzie żadnych zmian. - Przyjęcie postulatów protestujących sióstr oznacza stratę pracy dla wielu tysięcy innych pielęgniarek - mówił szef rządu.

Ustawa między innymi doprecyzowuje przepisy, umożliwiające zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum