Pielęgniarki chcą pracować nad zmianami w POZ. Chcą dołączyć do zespołu powołanego przez ministra

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia20 lutego 2022 11:13

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych chce brać udział w posiedzeniach Zespołu do spraw zmian w POZ. Pielęgniarki wystąpiły z pismem w tej sprawie do przewodniczącej zespołu dr hab. Agnieszki Mastalerz-Migas.

Pielęgniarki chcą pracować nad zmianami w POZ. Chcą dołączyć do zespołu powołanego przez ministra
Zespół ds. zmian w POZ powołał minister zdrowia. Fot. PAP/Albert Zawada
  • 23 lutego ma odbyć się posiedzenie Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej
  • NRPiP zadeklarowała, że chce brać udział w pracach tego zespołu 
  • Rada wyznaczyła swojego przedstawiciela Alicję Stanikowską
  • Zespół został powołany zarządzeniem ministra zdrowia z 8 lipca 2021 r.
  • Kilka dni temu na opuszczenie Zespołu zdecydowała się Federacja Porozumienie Zielonogórskie

NRPiP chce pracować nad zmianami w POZ

W piśmie skierowanym do przewodniczącej zespołu, dr hab. Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, NRPiP pisze: w związku z zaplanowanym posiedzeniem Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, które odbędzie się w dniu 23 lutego 2022 roku, zwracam się z uprzejmą prośbą o umożliwienie udziału w wyżej wymienionym spotkaniu przedstawiciela Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych: pani Alicji Stanikowskiej.

NRPiP wnosi także, aby Alicja Stanikowska mogła na stałe uczestniczyć w pracach zespołu, z głosem doradczym, zgodnie z artykułem 3 ust. 1 zarządzenia Ministra zdrowia z dnia 8 lipca 2021 roku

Jak podkreśla w piśmie Mariola Łozińska, wiceprezes NRPiP,  "Rada od wielu lat wskazuje na korzystne rozwiązania, które należy wprowadzić w zakresie funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, w tym obszarze świadczeń zdrowotnych realizowanych przez pielęgniarki POZ, położne POZ".

"Powyższe propozycje rozwiązań zdecydowanie doprowadzą do zwiększenia dostępności pacjentów do podstawowej opieki zdrowotnej oraz zapewnią właściwą jakość realizacji wyżej wymienionych świadczeń. Szczególnie ma to istotne znaczenie w stanie nieustającej epidemii COVID 19 w kraju" - podkreśliła Mariola Łozińska. 

Porozumienie Zielonogórskie wychodzi z Zespołu

10 lutego Porozumienie Zielonogórskie poinformowało, że odchodzi z Zespołu. 

- Zespół został powołany zarządzeniem ministra zdrowia z 8 lipca 2021 r., ale mimo że działa już siedem miesięcy jego rola jest wyłącznie fasadowa, a wdrażanie pilnie potrzebnych rozwiązań rekomendowanych przez zespół jest przeciągane w czasie - napisał Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie w wydanym oświadczeniu. 

- Nie mamy realnego wpływu na możliwość wdrażania wypracowanych rozwiązań. Konieczne są zmiany funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce, ale nikt nie liczy się ze zdaniem ekspertów i ich wiedzą - dodał Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum