Pielęgniarka stwierdzi zgon. Nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r. NIPiP już zabiega o kolejne zmiany

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia22 listopada 2022 06:00

Pielęgniarki i położne będą stwierdzać zgon - to pewne. Zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych postuluje również możliwość wystawiania zwolnień "L4".

Pielęgniarka stwierdzi zgon. Nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r. NIPiP już zabiega o kolejne zmiany
Pielęgniarki będą stwierdzać zgon. Postulują o dalsze rozszerzenie kompetencji Fot. AdobeStock
 • W 2023 roku poszerzy się zakres kompetencji pielęgniarek i położnych. Niektóre z nowych uprawnień są już pewne (czekają na akceptację Sejmu i podpis prezydenta), inne są na etapie negocjacji
 • Około 1300 pielęgniarek pracujących w zespołach ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych będzie mogło m.in. stwierdzać zgon
 • O to samo postulują pielęgniarki, zatrudnione w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz długoterminowej domowej
 • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zabiega również o możliwość orzekania przez pielęgniarki o czasowej niezdolności do pracy
 • - Pielęgniarki są coraz lepiej wykształcone, coraz lepiej przygotowane do wypełniania swoich zadań, a często ich kompetencje nie do końca są wykorzystane - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki będą stwierdzać zgon

W 2023 roku szykują się ogromne zmiany dla pielęgniarek i położnych. Wraz z wejściem w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych zyskają bowiem nowe kompetencje. Nowelizacji była już procedowana w Senacie, teraz wraca do Sejmu, natomiast po rozpatrzeniu, zostanie przekazana do podpisu prezydenta. Po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw zmiany wejdą w życie po sześciu miesiącach. 

Nowelizowane przepisy zakładają, że pielęgniarki będą mogły stwierdzać zgon w ramach czynności ratunkowych - w  przypadku śmierci, do której doszło podczas akcji medycznej. Ta "nowość" obejmie około 1300 pielęgniarek pracujących w zespołach ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. 

Docelowo jednak środowisko postuluje również, aby możliwość stwierdzenia zgonu otrzymały także pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa i posiadające specjalizację opieki paliatywnej oraz te pracujące w zakładach opieki długoterminowej i hospicyjnej. 

Zmiany dla pielęgniarek i położnych, które zawiera ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych:

 • będą mogły stwierdzić zgon w ramach czynności ratunkowych,
 • będą mogły wykonywać czynności perfuzjonisty - niejednokrotnie wykonywane przez personel pielęgniarki - będą uznawane w świetle prawa za wykonywanie zawodu,
 • będą mogły podjąć czynności ratunkowe bez zgody pacjenta, jeżeli ten ze względu na swój stan takiej zgody nie będzie mógł wyrazić.

Zmiana dotycząca możliwości podjęcia czynności ratunkowych bez zgody pacjenta również ma dotyczyć pielęgniarki systemu. Dotyczy sytuacji, w której chory będzie wymagał niezwłocznej pomocy, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie będzie mógł wyrazić zgody, ani nie będzie możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym.

Natomiast zatrudnienie lub pełnienie służby na stanowisku perfuzjonisty przez pielęgniarkę może nastąpić po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w tym zakresie organizowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

"COVID-19 pokazał, jaki jest problem z potwierdzaniem zgonu"

O dalsze poszerzenia kompetencji, w tym delegowanie możliwości stwierdzania zgonu na pielęgniarki w opiece paliatywnej i długoterminowej, wnosi Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

- COVID-19 pokazał, jaki jest problem z potwierdzaniem śmierci w przypadku opieki paliatywnej i hospicyjnej. Z powodu braku lekarzy stwierdzających zgon rodziny czekały bardzo długo, aby ktoś mógł zaświadczyć o odejściu pacjenta i wystawić akt zgonu - komentuje Zofia Małas, prezes NIPiP.

- A przecież pielęgniarki pracujące w hospicjach, mające wyższe kwalifikacje, znające na co dzień pacjenta, mają kompetencje, by móc potwierdzić jego śmierć - dodaje.

Pielęgniarka wystawi "L4"

Sprawie nowych kompetencji pielęgniarek z hospicjum jeszcze we wrześniu poświęcono posiedzenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w którym uczestniczyła m.in. konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej Izabela Kaptacz.

Również wtedy samorząd dyskutował o uprawnieniach pielęgniarek i położnych do orzekania o czasowej niezdolności do pracy, czyli możliwości wystawiania zwolnienia lekarskiego.

- Początkowo postulowaliśmy o możliwości wystawiania zwolnień do 10 dni, obecnie rozmawiamy o limicie do 5 dni. Większość pielęgniarek i położnych ze specjalizacją bądź tytułem magistra jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i orzec krótką niezdolność do pracy. Pielęgniarka czy położna rodzinna, mając kontakt z pacjentem, mogłaby sama decydować o wystawieniu zwolnienia - mówi Małas.

Czy postulowane dalsze poszerzanie kompetencji pielęgniarek i położnych ma szansę wejść w życie już w 2023 roku?

- Te zmiany były już dyskutowane z Ministerstwem Zdrowia i mamy nadzieję, że nie ugrzęzną gdzieś w szufladzie ministra, bo byłoby to ze szkodą dla pacjentów i ich rodzin - odpowiada szefowa NIPiP.

- Jesteśmy dobrej myśli, bo już przy pierwszym naszym kontakcie resort pozytywnie wyraził się na temat naszego stanowiska i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy wspólnie dążyli do tego, aby rozszerzenie kompetencji nastąpiło jak najszybciej, by zgłaszane postulaty udało się wdrożyć w przyszłym roku - tłumaczy. 

- To wszystko wpisuje się przecież w politykę Ministerstwa Zdrowia, mówiącą o tym, że pacjent, który nie wymaga hospitalizacji, nie powinien leżeć w szpitalu, że pacjent, który nie musi być zaopiekowany przez lekarza, może być pod opieką innego medyka - dodaje.

Wylicza też, że gdyby pielęgniarka zaopiekowała się jedną trzecią pacjentów przychodzących do przychodni, wówczas lekarz POZ miałby czas na pacjentów wymagających dłuższej wizyty, dłuższej porady, dłuższej interwencji specjalisty - taka jest idea tych zmian.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze