×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

"Piątka dla POZ". Lekarze rodzinni chcą reformy w podstawowej opiece zdrowotnej. Przedstawili pięć rozwiązań

Autor: oprac. JJ • Źródło: Federacja PZ/Rynek Zdrowia20 lipca 2021 16:00Aktualizacja: 21 lipca 2021 06:57

"Piątka dla POZ" to pomysł lekarzy rodzinnych na reformę w podstawowej opiece zdrowotnej. Propozycję kluczowych zmian i rozwiązań przygotował zespół ekspertów Federacji Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie

"Piątka dla POZ". Lekarze rodzinni chcą reformy w podstawowej opiece zdrowotnej. Przedstawili pięć rozwiązań
"Piątka dla POZ". PZ proponuje systemowe zmiany w pracy lekarzy rodzinnych/ Fot. Adobe Stock
 • Lekarze rodzinni chcą reformy w podstawowej opiece zdrowotnej. Proponują "Piątkę dla POZ". Program powstał w ramach przygotowania założeń do nowej perspektywy finansowej UE (lata 2021-2027) 
 • - Doświadczenia pandemii trzeba przedłożyć na uporządkowanie roli POZ w systemie ochrony zdrowia i doinwestowanie jej infrastruktury - wskazują eksperci
 • Podkreślają, że konieczne jest wzmacnianie roli lekarzy i placówek POZ, a także wsparcie systemu kształcenia kadr medycznych w kontekście dostosowania zasobów do zmieniających się̨ potrzeb społecznych i epidemiologicznych
 • PZ zwraca uwagę na niewystarczające działania z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej w stosunku do potrzeb i oczekiwań oraz utrudniony dostęp do świadczeń́ POZ w rejonach wiejskich

Jak podkreśla Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, Federacji zależy na tym, aby jej postulaty znalazły się w materiałach programowych rządu.

– Pandemia COVID-19 pokazała, że podstawowa opieka zdrowotna odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia. Teraz doświadczenia pandemii należy przełożyć́ na szansę uporządkowania roli POZ i doinwestowania jej infrastruktury. W nowej perspektywie wykorzystania środków pochodzących z funduszy unijnych w latach 2021-2027 powinna stać́ się̨ jednym z głównych beneficjentów – mówi prezes Krajewski.

Porozumienie Zielonogórskie: konieczne systemowe zmiany w POZ

Eksperci PZ w dokumencie dla Komisji Europejskiej wskazali kilka obszarów wymagających pilnej zmiany systemowej m.in. preferowanie przez instytucje państwowe medycyny naprawczej zamiast wzmacniania roli lekarzy i placówek POZ.

Jak problem do pilnego rozwiązania wskazano niewystarczającą i stale zmniejszającą się̨ liczbę lekarzy, pielęgniarek i położnych w POZ, będącą konsekwencją starzenia się oraz brak ułatwień́ i zachęt do uzyskania specjalizacji z medycyny rodzinnej przez lekarzy posiadających inne specjalizacje.

PZ zwróciło także uwagę na niewystarczające działania z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej w stosunku do potrzeb i oczekiwań oraz utrudniony dostęp do świadczeń́ POZ w rejonach wiejskich. Środki finansowe przekazane POZ w ramach funduszy unijnych powinny wpłynąć także na poprawę skuteczności działań podejmowanych przez POZ w tym profilaktykę.

Populacyjne badania przesiewowe. Krajewski: konieczna poprawa realizacji badań

Jak podkreśla Jacek Krajewski, bardzo ważna jest poprawa realizacji populacyjnych programów badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i piersi u kobiet oraz raka jelita grubego oraz powszechniejsza i skuteczniejsza edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej, rekrutacja na badania cytologiczne, mammografię i kolonoskopię na poziomie POZ.

– Chcemy także skupić się na poprawie wykrywalności czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz wczesnego wykrywania i leczenia dyslipidemii, otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Konieczne jest także stworzenie kompleksowej opieki medycznej nad osobami starszymi i chorymi przewlekle, w miejscu zamieszkania, połączonej z opieką pielęgnacyjną̨ i socjalną, wykorzystującą nowoczesne narzędzia telemetryczne – dodaje prezes Krajewski.

PZ przekaże swoje postulaty do MZ, NFZ, a także do marszałków i wojewodów

Kluczowe postulaty zmian systemowych podstawowej opieki zdrowotnej, opracowane przez ekspertów PZ trafią m.in. do Ministerstwa Zdrowia i NFZ, a na poziomie województw do marszałków, wojewodów oraz dyrektorów wydziałów zdrowia. Będą dostępne także na stronie PZ www.federacja-pz.pl

Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego przekazali także uwagi do dokumentu strategicznego Ministerstwa Zdrowia „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021- 2027 z perspektywą do 2030 r”, który skupia się głównie na innych poziomach systemu ochrony zdrowia, pomijając rolę, jaką odgrywa w nim POZ. Uwagi nawiązują do dokumentów, jakie przekazane zostały do Komisji Europejskiej.

"Piątka dla POZ". Pięć kluczowych postulatów

Federacja PZ opublikowała na swojej stronie internetowej pięć kluczowych postulatów swoich ekspertów w zakresie zmian systemowych:

 • Wzmocnienie roli lekarza POZ jako koordynatora i przewodnika w systemie opieki zdrowotnej.
 • Dostosowanie infrastruktury i zasobów kadrowych POZ do realizowanych zadań.
 • Podniesienie jakości usług zdrowotnych oraz efektywności i dostępności systemu opieki zdrowotnej.
 • Wsparcie systemu kształcenia kadr medycznych w kontekście dostosowania zasobów do zmieniających się̨ potrzeb społecznych i epidemiologicznych.
 • Opracowanie i wdrożenie działań́ wzmacniających kształtowanie postaw prozdrowotnych zwiększających dostępność́ do programów zdrowotnych (profilaktycznych, rehabilitacyjnych) w celu zmniejszenia zachorowalności i umieralności, w szczególności z powodu chorób cywilizacyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze