PiS: w nowej kadencji Sejmu złożymy projekt zmieniający ustawę o in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2015 12:36

Rzecznik PiS Elżbieta Witek zapowiedziała w środę, że jeśli wyborcy zaufają PiS w wyborach parlamentarnych, partia w przyszłej kadencji Sejmu złoży projekt zmieniający ustawę o in vitro.

PiS: w nowej kadencji Sejmu złożymy projekt zmieniający ustawę o in vitro
PiS zapowiada złożenie projektu zmieniającego ustawę o in vitro Fot. Archiwum RZ

Ustawę o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro, podpisał w środę (22 lipca) prezydent Bronisław Komorowski. Jednak zapowiedział, że jeden z jej zapisów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, jak podkreślił, że ustawa wejdzie w życie.

Posłanka PiS mówiła, że jej klub podczas prac nad ustawą zwracał uwagę przede wszystkim na kwestie niezgodności jej przepisów z konstytucją.

- Kodeks karny i Kodeks cywilny mówią o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie chcemy zakazywać in vitro, ale jednocześnie nie możemy się zgodzić na ustawę, w której życie nie jest szanowane - powiedziała Witek.

Przypomniała, że PiS zwracał na to uwagę podczas prac nad projektem ustawy w Sejmie i Senacie. - Nie chciano nas słuchać - dodała.

Prezydent Komorowski, informując w środę o podpisaniu ustawy o in vitro, zapowiedział, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego zapis dotyczący możliwości pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum