PiS pyta ministra zdrowia o ustawę refundacyjną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2015 20:32

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) zapytał publicznie ministra zdrowia dlaczego zwleka z przedstawieniem sprawozdania z wykonania ustawy refundacyjnej.

PiS pyta ministra zdrowia o ustawę refundacyjną
Fot. Archiwum

Latos przypomniał w środę (25 marca) na konferencji prasowej w Sejmie, że zgodnie z art. 84 ustawy refundacyjnej rząd jest zobowiązany do przedstawienia Sejmowi - dwa lata po wejściu ustawy w życie - sprawozdania z jej wykonania. Jak zauważył Latos, termin ten upłynął 1 stycznia 2014 r.

Jego zdaniem "uparte milczenie Arłukowicza w sprawie refundacji leków, niechęć do podania danych, to ukrywanie prawdy niewygodnej dla rządzącej koalicji PO-PSL".

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że w ministerstwie trwają prace nad wykonaniem ustawowego obowiązku przedstawienia sprawozdania Sejmowi. Podkreślił przy tym, że w ustawie nie określono terminu, do którego Rada Ministrów ma przedstawić sprawozdanie.

Zaznaczył, że w toku prac nad sprawozdaniem zweryfikowane zostały dane źródłowe, które mogą stanowić podstawę oszacowania skutków stosowania ustawy refundacyjnej, co oznacza, że "w niedługim czasie" sprawozdanie zostanie przedłożone Sejmowi.

W listopadzie ub.r. o przedstawienie informacji na temat zaawansowania prac nad sporządzeniem sprawozdania i terminu przedstawienia jego projektu pod obrady rządu zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie do Arłukowicza zastępca RPO Stanisław Trociuk podkreślił, że do biura rzecznika wpływają liczne skargi obywateli związane z zasadami refundacji.

- W skargach, o których mowa, poruszana jest szeroka gama problemów, począwszy od regulacji dotyczących samej procedury wpisywania danego produktu na listy leków, środków spożywczych i wyrobów medycznych podlegających refundacji, skończywszy na utrudnieniach w dostępie pacjentów do poszczególnych produktów - napisał Trociuk.

Odpowiedzi RPO udzielił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, który w piśmie z początku grudnia poinformował, że w resorcie zakończyły się prace dotyczące oszacowania skutków ustawy i wniosków wynikających z jej realizacji, a sprawozdanie zostanie przedłożone Sejmowi "w najbliższych tygodniach".

Dwa miesiące później, na początku lutego br., z pytaniem o termin przygotowania sprawozdania z wykonania ustawy do MZ zwrócił się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Zaznaczył, że roczna zwłoka w przygotowaniu sprawozdania "może być odczytywana jako niechęć ujawniania wszystkich skutków wprowadzenia ustawy refundacyjnej w życie".

W piśmie do Hamankiewicza z pierwszej połowy marca Radziewicz-Winnicki nie wskazał konkretnego terminu, w którym sprawozdanie zostanie przedłożone Sejmowi. Poinformował jedynie, że stanie się to "w niedługim czasie".

Inaczej zapis ustawy interpretuje NRL - w jej ocenie przygotowanie sprawozdania nie zostało ograniczone terminem na jego przygotowanie, lecz przedstawienie.

- Przepis mówi wyraźnie o terminie przedłożenia sprawozdania Sejmowi RP. Z tego przepisu wynika wprost, że przedłożenie nastąpi po upływie dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 stycznia 2012 r. - napisała PAP rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska.

- Przepis ten nie wskazuje, aby sprawozdanie z wykonania ustawy miało obejmować okres dwóch lat, gdyby taki był zamiar ustawodawcy, to napisałby on, że Rada Ministrów przedstawi sprawozdanie z wykonania tej ustawy wraz z oceną skutków jej stosowania po dwuletnim okresie jej stosowania - wyjaśnia Strzałkowska.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum