PAP/Rynek Zdrowia | 04-02-2011 15:59

PiS: posłanką Joanną Muchą powinna zająć się sejmowa Komisja Etyki

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do sejmowej Komisji Etyki o ukaranie posłanki Platformy Obywatelskiej Joanny Muchy za wypowiedź kwestionującą sens operowania 85-latków.

Jego zdaniem to nawoływanie do usankcjonowania eutanazji. Mucha odpiera zarzuty, twierdząc, że przeinaczono jej słowa.

W wywiadzie Muchy dla partyjnego pisma Platformy POgłos czytamy m.in.: Tylko jaki jest sens wykonywania takiej operacji (biodra) u 85-latka, który nie chodzi i nie będzie chodzić, bo się nie zrehabilituje.

Posłanka zaprzecza jednak, by taka wypowiedź w rzeczywistości padła z jej ust. Na swojej stronie internetowej umieściła oświadczenie w sprawie publikacji w POgłosie.

– Nikt kto zna moje poglądy z całą pewnością nie uwierzy, że te słowa zostały wypowiedziane przeze mnie i że wyrażają moje stanowisko. Sytuacja wynikła w pełni z mojego błędu, który polegał na tym, że trudny i bardzo wymagający wywiad został przeze mnie autoryzowany przez telefon, w wielkim pośpiechu, bez poświęcenia mu odpowiedniej uwagi. W związku z tym w tekście znalazły się przeinaczenia moich słów – brzmi fragment oświadczenia.

– Wywiad nie odzwierciedla moich poglądów. Tekst miał być w zamierzeniu odważnym przedstawieniem patologii służby zdrowia, a sformułowania, które piętnowałam, zostały przedstawione tak jak gdyby były moim punktem widzenia – podkreśla posłanka.

Błaszczak zarzuca jednak posłance naruszenie zasad etyki poselskiej poprzez zakwestionowanie konstytucyjnego prawa obywateli do dostępu do darmowej służby zdrowia, oraz nawoływanie do usankcjonowania eutanazji. – Naruszyła tym samym godność osób starszych i wymagających stałej opieki – napisał szef klubu PiS we wniosku do komisji etyki.

Zaznaczył, że w Polsce nawet sugerowanie możliwości usankcjonowania eutanazji budzi bardzo negatywny oddźwięk i spotyka się z niezwykle negatywnymi komentarzami i skojarzeniami.

– PiS po raz kolejny gra strachem pacjenta i służbą zdrowia. Brak merytoryki w debacie nad reformą służby zdrowia ze strony PiS prowadzi do tego, że jest ona trudniejsza do przeprowadzenia – podkreśliła Mucha,  komentując wniosek PiS.

Za naruszenie zasad etyki poselskiej, komisja może zwrócić posłowi uwagę, udzielić mu upomnienia lub nagany.