PiS o sytuacji w ochronie zdrowia: rząd gra zdrowiem Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 18:59

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zarzucił w czwartek (5 stycznia) stronie rządowej, że nie doprowadzając w środę do porozumienia z lekarzami w sprawie ustawy refundacyjnej gra ona zdrowiem i życiem Polaków. Błaszczak ocenił działania gabinetu Donalda Tuska jako "podłe".

Według Błaszczaka w rzeczywistości na razie nie ma porozumienia między lekarzami i rządem ws. ustawy refundacyjnej i zmiany rozporządzenia w sprawie recept.

Błaszczak zwrócił uwagę na drastyczny wzrost cen niektórych leków refundowanych. - Jest to naszym zdaniem podłość, jeżeli rząd w taki sposób traktuje obywateli. Przecież pacjenci są w sytuacji bez wyjścia - podkreślił.

PiS złożyło już zapowiadany w tym tygodniu wniosek o wotum nieufności wobec szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza.

W uzasadnieniu do wniosku, do którego dotarła PAP, klub PiS podkreślił, że wbrew zapewnieniom Arłukowicza o bezkonfliktowym wdrażaniu nowej ustawy refundacyjnej "od kilku dni obserwujemy w polskich przychodniach i aptekach olbrzymi bałagan".

- W wyniku tej sytuacji polski pacjent nie ma najmniejszej pewności, czy i w jaki sposób zostanie zrealizowana wystawiona przez lekarza recepta, czy ta recepta zostanie zrealizowana w najbliższej aptece i jaki będzie poziom odpłatności pacjenta za refundowany lek - stwierdzili posłowie PiS.

Zaznaczali też, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz znał zastrzeżenia pacjentów, lekarzy i aptekarzy do nowej ustawy refundacyjnej, a "mimo to z uporem godnym lepszej sprawy nie zdecydował się na nowelizację przyjętego dokumentu i tym samym spowodował gigantyczny bałagan, którego efektem jest zagrożenie zdrowia i życia pacjentów".

W środę wieczorem (4 stycznia) po siedmiogodzinnych rozmowach lekarze i aptekarze podpisali wstępne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych. Bartosz Arłukowicz wyraził nadzieję, iż protest pieczątkowy zostanie w czwartek zawieszony.

Jednak jak już informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl Federacja Porozumienie Zielonogórskie i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zapowiadają, że bez wprowadzenia zmian nie przerwą prowadzonego od 1 stycznia protestu pieczątkowego.

Chcą wykreślenia z ustawy refundacyjnej artykułu, który dotyczy karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recepty. Domagają się zniesienia obowiązku wypisywania na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum