PiS kontra PO: dwugłos w sprawie NFZ

Autor: Polskie Radio Trójka/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2011 15:12

PiS chce likwidacji NFZ i finansowania służby zdrowia bezpośrednio z budżetu. PO ostrzega, że likwidacja NFZ byłaby bardzo złą decyzją, która cofnęłaby Polskę o 20 lat.

PiS kontra PO: dwugłos w sprawie NFZ

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia i zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia wymienili się poglądami na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w programie Puls Trójki 1 marca (wtorek).  

Bolesław Piecha, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia i były wiceminister zdrowia chce likwidacji NFZ. Jego zdaniem, to wojewodowie powinni kontraktować świadczenia szpitalne i ambulatoryjne w oparciu o środki, jakie otrzymywaliby z budżetu. Zabiegi wysokospecjalistyczne miałyby być finansowane przez ministerstwo zdrowia.  

Zdaniem posła Piechy, systemu finansowania służby zdrowia nie stać też na to, żeby w każdym województwie istniał ośrodek wysokospecjalistyczny.  

Z kolei posłanka PO Beata Małecka-Libera, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia uważa, że likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia nie tylko zaszkodzi służbie zdrowia w Polsce, ale byłaby cofnięciem polskiego systemu opieki zdrowotnej o 20 lat wstecz.  

Posłanka PO i porównała pomysły PiS do próby zatrzymania postępu w motoryzacji i powrotu do jazdy syrenkami. Jej zdaniem, w najbliższym czasie nastąpi poprawa w ochronie zdrowia. 

O programie zdrowotnym Prawa i Sprawiedliwości informowaliśmy już wcześniej. PiS chce powrotu do finansowania systemu ochrony zdrowia z budżetu, likwidacji NFZ i referendum w sprawie programu komercjalizacji szpitali.  

Więcej: Polskie Radio Trójka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum