PiS: komisja zdrowia zajmie się sprawą komercjalizacji szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2013 17:05

Sejmowa komisja zdrowia zajmie się, na wniosek posłów PiS, sprawą komercjalizacji i prywatyzacji szpitali - zapowiedzieli przedstawiciele wnioskodawców. Według polityków PiS niepokojącym przykładem jest sytuacja w szpitalu w Gdańsku-Zaspie.

PiS: komisja zdrowia zajmie się sprawą komercjalizacji szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poseł PiS Maciej Łopiński powiedział w czwartek (19 września) na konferencji w Sejmie, że dotychczasowa dyrektor tego szpitala Krystyna Grzenia została zwolniona "w trybie nagłym".

- Została (odwołana) nie dlatego, że się kategorycznie sprzeciwiała komercjalizacji. Została odwołana dlatego, że zwracała uwagę na ryzyka i zagrożenia, które są związane z tym procesem. Niestety nikt nie chciał jej słuchać - mówił Łopiński.

Jego zdaniem następca odwołanej dyrektor "pewnie nie będzie miał takich wątpliwości".

Zarząd Województwa Pomorskiego odwołał Grzenię ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie 10 września. Powodem decyzji - jak poinformował Urząd Marszałkowski - była utrata zaufania zarządu do dyrektora, wynikająca z odmiennej wizji zarządzania placówką. Na p.o. dyrektora placówki został powołany Piotr Wróblewski, a kolejny szef szpitala ma być wybrany w konkursie.

Według szefa sejmowej komisji zdrowia, posła PiS Tomasza Latosa, zdarzenie w gdańskim szpitalu jest przykładem sytuacji, gdy "z góry przychodzi rozkaz komercjalizacji" i przestają się liczyć kompetencje dyrektora szpitala.

Latos poinformował, że na jego wniosek w październiku komisja zdrowia zajmie się tematem komercjalizacji szpitali. Poseł zaznaczył, że PiS wielokrotnie ostrzegało "przed złymi skutkami ustawy o działalności leczniczej i zmuszaniu publicznych szpitali do komercjalizacji, a następnie do prywatyzacji".

- To nic nie daje pacjentom, to nic nie daje systemowi - stwierdził Latos.

Dodał, że w efekcie szpitale będą musiały działać dla zysku, co będzie skutkowało ograniczeniami w przyjmowaniu pacjentów w nierentownych i przynoszących straty oddziałach.

Zwołanie posiedzenia komisji na temat postulowany przez posłów PiS za zbędne uważa wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (PO), który zaznaczył, że komisja zdrowia nie może odbierać innym, uprawnionym do tego organom kompetencji do zarządzania szpitalami.

- Jeżeli komisja zdrowia chce zarządzać ręcznie szpitalami, odbiera w ten sposób marszałkowi województwa, który jest właścicielem szpitala, jego kompetencje do wybierania osoby zarządzającej szpitalem - powiedział wiceminister.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 r. Zgodnie z jej zapisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, mogą skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty. Warunkiem uzyskania dotacji jest wpisanie spółki powstałej z przekształcenia do rejestru przedsiębiorców nie później niż 31 grudnia 2013 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze