PiS jeszcze dzisiaj złoży wniosek o odwołanie minister zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2011 16:41

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze we wtorek (17 maja) ma złożyć wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Ewy Kopacz.

PiS jeszcze dzisiaj złoży wniosek o odwołanie minister zdrowia

To już drugi wniosek Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie minister zdrowia. Zdaniem PiS, Ewa Kopacz powinna zapłacić stanowiskiem za - jak powiedział poseł PiS Bolesław Piecha - "szerokie otwarcie bramy do prywatyzacji szpitali".

- Nigdy nie jest zły czas, żeby wskazać błędy niewłaściwego ministra, zresztą fatalnie ocenionego również przez opinię publiczną - podkreślił na wtorkowej (17 maja) konferencji prasowej ekspert PiS ds. ochrony zdrowia, Bolesław Piecha.

Uzasadniając wniosek o wotum nieufności wobec Kopacz nazwał obecną minister zdrowia "wyjątkowym ignorantem". Stwierdził też, że odwołanie Ewy Kopacz może pomóc w zatrzymaniu komercjalizacji polskiej służby zdrowia. - Trzeba tę sytuację przerwać natychmiastowo, personalnie - powiedział.

Krytykując ustawę o działalności leczniczej przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia stwierdził: - Chodzi o to, żeby rozmyć odpowiedzialność władz publicznych za zdrowie pacjentów - stwierdził.

Poseł PiS skrytykował także minister zdrowia za ustawę refundacyjną. - Ustawa zaskutkuje ograniczeniem dostępu pacjentów do nowoczesnych leków i wzrostem współpłacenia w aptece. Już dzisiaj polski pacjent płaci za leki refundowane najwięcej w Europie - zaznaczył Piecha.

Dodał, że jego partii nie podoba się "degradacja pozycji polskich lekarzy". - Teraz jednym ruchem nieprzygotowane uczelnie rezygnują ze stażu lekarzy, których kwalifikacje będą zbliżone do felczerów. To nie jest wojna, żeby nie było nas stać na normalne, gruntowne szkolenie lekarzy - gromił resort.

Jarosław Kaczyński na wtorkowej konferencji przedstawił natomiast, alternatywny wobec rządowego, plan zmian w polskiej służbie zdrowia. Zaproponował: zwiększenie wydatków na służbę zdrowia (do 6 proc. PKB); likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia; przyjęcie ustawy określającej sieć szpitali publicznych; powrót dentystów do szkół, a być może też lekarzy.

Zdaniem prezesa PiS, ten plan pozwala "na ocalenie polskiej służby zdrowia". - Reguły rynkowe związane z zyskiem do tej dziedziny życia nie powinny być stosowane - oświadczył Kaczyński.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno powiedział, że resort na razie nie komentuje wniosku PiS o odwołanie minister Ewy Kopacz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum