PiS: chorzy na cukrzycę nie mają dostępu do nowoczesnych leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2011 14:30

Politycy PiS zarzucili rządowi, że mimo obietnic, cały czas blokuje chorym na cukrzycę dostęp do nowoczesnych leków. Według PiS chorzy na cukrzycę zostali oszukani.

PiS: chorzy na cukrzycę nie mają dostępu do nowoczesnych leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Cztery lata temu rząd Donalda Tuska zapowiedział doskonałe leczenie polskich pacjentów, również z cukrzycą. Czy coś od tego czasu się zmieniło? Niewiele - podkreślił na wtorkowej (6 września) konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Bolesław Piecha. - Natomiast w międzyczasie byliśmy świadkami bardzo dziwnych wydarzeń. Raz były pewne leki refundowane, później nie - dodał.

Piecha mówił że na cukrzycę choruje 2,5 mln ludzi w Polsce i tysiące co roku zamiast dobrego leczenia dostaje od polskiej służby zdrowia białą laskę, bo tracą wzrok, tysiące są kierowane do stacji dializ, tysiące trafiają na oddziały chirurgi, gdzie niestety dokonuje się amputacji kończyn dolnych i proponuje się tym pacjentom protezy.

- Czy jest szansa, żeby zmniejszyć ilość powikłań? Naszym zdaniem tak - stwierdził. Dodał, że rząd Donalda Tuska i "osobiście" minister zdrowia Ewa Kopacz "blokują dostęp do nowoczesnych leków". - Refundacja tych leków wcale nie spowodowałaby ruiny finansowej NFZ - przekonywał poseł PiS.

Poseł Tomasz Latos zwrócił uwagę, że rząd cały czas zapewnia, że takie leki jak np. insuliny długodziałające będą refundowane. - Po czym była kolejna lista leków refundowanych i kolejny raz wielkie rozczarowanie chorych tym, że znowu zostali oszukani - mówił Latos.

We wtorek (6 września) odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, na którym została przedstawiona informacja na temat problemu cukrzycy jako kluczowego wyzwania dla publicznych sektorów ochrony zdrowia w Polsce i Danii.

W konferencji posłów PiS i posiedzeniu komisji wziął udział Andrzej Baumann, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Wstyd mi było. Nie mogłem słuchać, że w Danii nie ma właściwie problemu ze stosowaniem nowoczesnych leków - powiedział Baumann.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze