DM/Rynek Zdrowia | 11-02-2011 13:52

PiS chce powrotu do finansowania ochrony zdrowia z budżetu państwa

Powrót do finansowania systemu ochrony zdrowia z budżetu, likwidacja NFZ, referendum w sprawie prywatyzacji i przywrócenie stomatologicznej i lekarskiej opieki w szkołach - to najważniejsze punkty zdrowotnego programu Prawa i Sprawiedliwości.

– Mechanizmy finansowania ochrony zdrowia zawiodły – mówił na konferencj prasowej Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Zwracał uwagę na małowydajną opiekę lekarską oraz narastające zadłużanie się szpitali mimo kolejnych prób ich oddłużenia.

Prezes PiS skrytykował funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia i zaproponował powrót do finansowania systemu ochrony zdrowia z budżetu państwa.

–  Nie chodzi o to, żeby poszczególne szpitale bez mechanizmu oceny ich działalności dostawały pieniądze. Chodzi o poddanie środków finansowych przeznaczonych na ochronę zdrowia reżimowi budżetowemu – przekonywał prezes PiS.

Jego zdaniem ułatwi to kontrolę wydawanych pieniędzy i racjonalizację ich wydatkowania, natomiast konieczna jest liwkidacja NFZ.

Kolejnym punktem programu zdrowotnego PiS, który przedstawił Jarosław Kaczyński jest referendum w sprawie prywatyzacji ochrony zdrowia.

–  Decyzje prowadzące do prywatyzacji ochrony zdrowia muszą być poprzedzne referendum. To jest kwestia uczciwości – mówił.

Prezes PiS postuluje także o przywrócenie opieki lekarskiej i stomatologicznej w szkołach.