Petycja ws. szpitala wojewódzkiego. "To największy kryzys zdrowotny". Zamknięto tu cztery oddziały

Autor: • Źródło: Rynek Zdrowia09 lipca 2021 12:40

Jest petycja w sprawie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Autorzy żądają „zaprzestania niszczenia rybnickiej lecznicy”, a także m.in. zmiany na stanowisku dyrektora, otwarcia zamkniętych oddziałów oraz oddłużenia szpitala przez śląski samorząd

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku/Fot. Shutterstock
  • Jest petycja w sprawie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Pismo jest kierowane do marszałka województwa śląskiego
  • - Mamy do czynienia z największym kryzysem zdrowotnym w historii Rybnika. Doszło do zawieszenia funkcjonowania 4 oddziałów, zwolnień lekarzy, pielęgniarek, utrudnień w dostępie do pomocy zdrowotnej dla mieszkańców - alarmują autorzy.
  • Chcą zmiany dyrektora, otwarcia zamkniętych oddziałów i oddłużenia szpitala. Wnoszą również o przygotowanie planu naprawczego "zgodnego z interesem i potrzebami społecznymi"

Jest petycja w sprawie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, w którym w ostatnich tygodniach zamykane są kolejne oddziały. Zawieszono tu już pracę pediatrii, otolaryngologii dziecięcej, laryngologii dorosłych oraz oddziału wewnętrznego. Powodem jest konflikt lekarzy z dyrekcją i odmowa tych pierwszych przyjęcia nowych warunków pracy.

„Największy kryzys zdrowotny w historii Rybnika”

Autorzy petycji, a są wśród nich m.in. europoseł Marek Krząkała oraz radny Łukasz Kłosek, wskazują, że „podejmowane od kilku miesięcy destrukcyjne działania Pani Dyrektor Ewy Ficy prowadzą do tragicznego w skutkach zamykania oddziałów i narażenia mieszkańców na utratę zdrowia i życia”. Pismo kierują do marszałka województwa śląskiego.

- Pana decyzja o powołaniu na stanowisko p.o. dyrektora lecznicy w Rybniku byłej kandydatki PiS w wyborach na prezydenta Mysłowic, bez wymaganego wykształcenia menadżerskiego, która doprowadziła na przestrzeni ostatnich lat do zdemolowania innych śląskich szpitali oraz Pana pełne wsparcie wobec podejmowanych przez nią decyzji, wbrew interesowi społecznemu mieszkańców skutkuje tym, że obecny Zarząd Województwa bierze odpowiedzialność nie tylko polityczną, ale również osobistą za wywołanie największego kryzysu zdrowotnego w historii istnienia rybnickiej placówki – czytamy.

Dalej autorzy podnoszą, że „obarczanie winą lekarzy i personelu medycznego za zaistniałą sytuację finansową szpitala i całej służby zdrowia jest nieporozumieniem i brakiem szacunku”.

Czytaj również: SOR w Warszawie w tarapatach. Ratownicy nie podpisali umów. Braki kadrowe wypełniają pielęgniarki

Chcą zmiany dyrektora, otwarcia zamkniętych oddziałów i oddłużenia szpitala

- Mamy do czynienia z największym kryzysem zdrowotnym w historii Rybnika. Doszło do zawieszenia funkcjonowania 4 oddziałów, zwolnień lekarzy, pielęgniarek, utrudnień w dostępie do pomocy zdrowotnej dla mieszkańców. Funkcjonowanie stacji dializ zostało zredukowane, a głosy zatroskanych pracowników szpitala kreślą jeszcze tragiczniejszy scenariusz – dodają.

Jak podkreślają chorzy z Rybnika zmuszeni są szukać pomocy w placówkach oddalonych często o kilkadziesiąt kilometrów od swojego miasta.

- W imię dobra społecznego żądamy zaprzestania niszczenia rybnickiej lecznicy, zmiany na stanowisku dyrektora, oddłużenia szpitala przez samorząd Województwa Śląskiego, wznowienia działalności zamkniętych oddziałów – apelują do marszałka.

Wnoszą również o rozpoczęcie dialogu ze środowiskiem medycznym, zakończenia wykorzystywania wewnętrznych sporów w szpitalu do zarządzania kryzysem oraz o "przygotowanie planu naprawczego zgodnego z interesem i potrzebami społecznymi".

Czytaj więcej: SOR we Wrocławiu zamknięty. Przed takim scenariuszem ostrzegali eksperci: "Nie ma medyków, nie ma leczenia"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum