Personel pomocniczy zgłosił do PIP nieprawidłowości w szpitalach. Pod lupą zaszeregowanie pracowników

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia06 lipca 2022 16:30

Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia zgłosił do Państwowej Inspekcji Pracy nieprawidłowości w kilku szpitalach. - Chodzi o łamanie praw pracowniczych - tłumaczy Krystian Karol Krasowski, stojący na czele związku. Organizacja przyjrzy się również aneksom umów proponowanych po wprowadzeniu podwyżek.

Personel pomocniczy zgłosił do PIP nieprawidłowości w szpitalach. Pod lupą zaszeregowanie pracowników
OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia zgłasza nieprawidłowości do PIP Fot. Shutterstock
  • Do OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia docierają sygnały o nieprawidłowościach, związanych ze zmianami zaszeregowań pracowników, związanymi z wprowadzeniem nowej tabeli płac
  • Prezes Związku przewiduje, że nasilenie zgłoszeń nastąpi po 12 lipca, do kiedy to mają być podpisane porozumienia wewnątrz placówek odnośnie podwyżek
  • - Z tego co słyszymy większość grup zawodowych ma zastrzeżenia do proponowanych obecnie porozumień - mówi Krystian Karol Krasowski
  • Natomiast w tej chwili Związek zgłosił do Państwowej Inspekcji Pracy nieprawidłowości, do jakich jego zdaniem dochodziło w kilku szpitalach, dotyczące łamania praw pracowniczych

Personel pomocniczy zgłasza łamanie praw pracowniczych do PIP

- W jednym z podmiotów rejestratorki medyczne w laboratorium otrzymały propozycje zmiany nazwy stanowiska na: pracownik logistyki wsparcia z podstawą 3400. Czy nadal Minister Bromber uważa, że ustawa jest przełomowa? - pyta na Twitterze Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.

- Docierają do nas różne sygnały o różnych zmianach na stanowiskach, ale na ten moment nie są to jeszcze jakieś wzmożone zgłoszenia - przyznaje Krystian Karol Krasowski, prezes OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.

- Do 12 lipca trwają negocjacje wewnątrz zakładów w sprawie nowych siatek płac, dlatego pewnie dopiero po tym terminie będziemy mieli ich więcej, bo z tego co słyszymy, to większość grup zawodowych ma zastrzeżenia do proponowanych obecnie porozumień - dodaje.

- Przyglądamy się temu wszystkiemu, pewne ruchy już wykonujemy i gdy dojdzie do nieprawidłowości w zaszeregowaniu pracowników, będziemy działać - tłumaczy.

Nieprawidłowości w szpitalach zgłoszone do PIP

Związek podziałał już w sprawie szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie rozpoczęła się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

- Na wniosek prezesa Krystiana Krasowskiego rozpoczyna się kontrola placówki. Tematów jest bardzo dużo - poinformował Związek na Twitterze.

- Podobne wnioski zostały wysłane do Krakowa, Rzeszowa i Białegostoku - dodano.

W tych przypadkach nie chodzi jednak o sprawy związane ze wprowadzanymi nowymi wynagrodzeniami.

- Tu zgłosiliśmy łamanie praw pracowniczych, nieprawidłowości w grafikach dyżurów, urlopach pracowników itp. - tłumaczy Krasowski, który nie wyklucza kolejnych zgłoszeń, w tym dotyczących ewentualnych nieprawidłowości przy okazji trwających zmianach umów pracowników związanych z nową tabelą płac. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum