Pensja psychologa po podwyżce. Ile wyniesie?

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 10 listopada 2021 05:55

Od lipca 2022 minimalna pensja psychologa w ochronie zdrowia na etacie ma wynieść ok. 5300 zł brutto. To efekt podpisanego przez część środowisk porozumienia z ministertwem zdrowia.

Pensja psychologa po podwyżce. Ile wyniesie?
Podwyżki pensji minimalnej zaczną obowiązywać 1 lipca 2022 roku. PAP/ Wojciech Pacewicz
  • Porozumienie podpisane podczas Zespołu Trójstronnego zakłada, że nowa tabela płac zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku i stanie się załącznikiem do znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu
  • O ile wrośnie pensja psychologów pracujących na etacie w publicznej ochronie zdrowia?

Od ponad 20 lat pracuję w ochronie zdrowia, jestem etatowym pracownikiem szpitala, nie pracuję dodatkowo w żadnej poradni, czy na kontrakcie. Pierwszy raz w ciągu tych 20 lat dostałam podwyżkę, którą realnie odczuję. Owszem zdarzały wcześniej niewielkie podwyżki, ale trudno było mówić o odczuwalnej poprawie wynagrodzenia - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Katarzyna Sarnicka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów. 

Negocjowała podwyżki w imieniu psychologów. Usłyszała, że jest "łamistrajkiem"

Pensja minimalna psychologów. Ile wyniesie od lipca 2022 roku?

Jak wylicza Katarzyna Sarnicka w styczniu 2021 roku pensja psychologa w ochronie zdrowia na etacie, to było średnio 3200 zł brutto.

- Od lipca tego roku minimum to 4186 zł brutto, a od lipca 2022 ma to być kwota ok. 5300 zł brutto - wylicza przewodnicząca.

I dodaje: Jak widać po przytoczonych liczbach to jest istotna różnica. Przez lata byliśmy pomijani, niedoceniani, mimo że jesteśmy świetnie wykształceni, doszkalamy się, mamy specjalizacje zakończone egzaminem w CEM i certyfikaty.

Jak podaje Katarzyna Sarnicka w ramach OZZP dwa razy robione przeprowadzane były ankiety dotyczące średnich zarobków psychologów.

- Podkreślam, że pytaliśmy o średnie zarobki, a nie minimalne. W styczniu 2019 roku ta średnia wyniosła 3 tys. złotych. Trudno więc się dziwić, że postulat płacowy jest dla nas numerem jeden i że psychologowie cieszą się z tego, co udało się uzyskać. A za pieniędzmi przyszło też w końcu docenienie. Dlaczego więc nie mogę się się cieszyć? Dlaczego nie mogę podziękować? Psycholog także musi za coś się utrzymać, a nie walczyć o przetrwanie z „głodową pensją” - dodaje przewodnicząca OZZP. 

Porozumienie z 5 listopada ws. wynagrodzeń. Co zakłada?

  • Porozumienie zakłada, że nowa tabela płac zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku i stanie się załącznikiem do znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
  • Ponadto w ustawie zostanie wprowadzona zmiana polegająca na „powiązaniu określonych w porozumieniu albo zarządzeniu zasad wynagrodzenia pracowników innych niż pracownicy działalności podstawowej ze średnim wynagrodzeniem w danym podmiocie leczniczym, w taki sposób, aby wynagrodzenie tych osób zapewniały wysokość odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej w danym podmiocie w ustalonym okresie czasu”.
  • Trzeci punkt porozumienia zakłada dodanie do ustawy przepisu zobowiązującego podmiot leczniczy będący pracodawcą do określenia w umowie o pracę każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej, do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na zajmowanym stanowisku pracy.

Poza tym w porozumieniu zapisano o przeznaczeniu 50 proc. wzrostu wysokości nakładów na ochronę zdrowia na finansowanie zwiększenia poziomu wynagrodzeń w latach 2023-2027, a także że zespół dokona corocznej ewaluacji stanowiska w okresie do 31 października danego roku.

Czytaj także: Ratownicy też dostaną podwyżki minimalnych wynagrodzeń. Ile zarobią?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum