Pediatrzy: tym skorupka zdrowsza za młodu, im więcej profilaktyki

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2010 17:58

27 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Szczepień. Z tej okazji pediatrzy oraz Rzecznik Praw Dziecka mówią nam jak oceniają stan zdrowia młodego pokolenia i co - ich zdaniem - należy poprawić w organizacji opieki nad dziećmi.

Pediatrzy: tym skorupka zdrowsza za młodu, im więcej profilaktyki

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kalendarz szczepień jest skromny i nie wytrzymuje porównań z tymi w innych krajach Europy.

– Możemy się co prawda pochwalić, że wyszczepialność w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień przekracza w kraju 90 proc. Jednak ze szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia korzysta zaledwie 10-15 proc. dzieci – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Alicja Chybicka.Tymczasem profilaktyka, ze względu na wiek rozwojowy pacjentów, jest ogromnie ważna w pediatrii.

Więcej przesiewania!
– Kalendarz szczepień obowiązkowych powinien być rozszerzony. Przydałoby się też, znacznie więcej projektów przesiewowych pozwalających na wykrycie wczesnych stadiów chorób. Nadzór pediatryczny i świadomość społeczna w tej kwestii są niewystarczające  – podkreśla prof. Chybicka.

Z badań Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wynika, że w Polsce jedynie 3 proc. dzieci z dużych miast nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Jednym z najpowszechniejszych jest choroba próchnicza. Jak się okazuje problem ten dotyka 50 proc. dzieci do 3 roku życia, w grupie 6-latków już 85 proc., wśród 18-latków odsetek ten stanowi aż 96 proc. Dostępność do świadczeń w sprywatyzowanej stomatologii ma zaś jedynie 28 proc niepełnoletnich pacjentów.

– Dzieci w wieku przedszkolnym praktycznie nie są w kraju leczone przez stomatologów. Rodzice uważają, że nie warto inwestować w zęby, które i tak wypadną – stwierdza w rozmowie z nami prof. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Badanie raz w roku
Zdaniem lekarzy pediatrów poprawę sytuacji mogłoby przynieść reaktywowanie medycyny szkolnej lub utworzenie punktów konsultacyjnych dla dzieci i młodzieży. Te mogłyby też przeprowadzać badania okresowe w szkołach i przedszkolach.

Jak podkreśla prof. Alicja Chybicka każde dziecko powinno minimum raz w roku zostać gruntownie przebadane.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka zapewnia, że tak się wkrótce stanie.

– Wyprowadzenie medycyny ze szkół było błędem. Co roczne badania okresowe dla dzieci muszą zostać wprowadzone. Mamy już wielu sojuszników. Na razie udało nam się doprowadzić do wpisania stomatologii dziecięcej do działań priorytetowych. Dzięki temu zwiększy się m.in. liczba specjalistów, mam nadzieję, że pójdą za tym, też i pieniądze – zaznacza RPO.

Do pediatry bez skierowania
Jak dodaje prof. Chybicka udało się także utworzyć w Ministerstwie Zdrowia 11-osobowy Departament Matki i Dziecka, zaś specjalizacja z pediatrii została uznana za deficytową. Teraz średnia wieku specjalisty w kraju wynosi 59 lat. Przeszło 2 tys. lekarzy pediatrów to emeryci.

– W Sejmie jest złożona poprawka do ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Chcemy, aby dziecko mogło korzystać z pomocy pediatry bez skierowania – mówi profesor.

Pediatria oprócz braków kadrowych boryka się też problemami finansowymi, podobnie jak cały system ochrony zdrowia.

– Generalnie pieniędzy brakuje, a dodatkowo środki przekazywane przez NFZ są rozdysponowane nieadekwatnie do potrzeb – twierdzi prof. Alicja Chybicka. – Rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie przy wycenie świadczeń grup wiekowych np. 0-1, 2-5 itd. Ma to związek z kosztami zależnymi od wieku małego pacjenta. Im mniejsze dziecko tym jego leczenie jest droższe.

Pozytywne zmiany
Jak przyznaje pani profesor NFZ jest zainteresowane wprowadzeniem tego rozwiązania. Póki co, pediatrzy zyskali urealnienie punktowej wyceny świadczeń w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów dla dzieci.

W ciągu ostatnich lat pediatra w Polsce przeszła wiele pozytywnych zmian. Obniżyła się umieralność, szczególnie niemowląt, nastąpił duży postęp w diagnostyce. Jednak wzrosło zagrożenie zachorowania na choroby cywilizacyjne cukrzycę, alergie, nowotwory. Ich wykrycie we wczesnym stadium daje dziś możliwość całkowitego wyleczenia.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna we wczesnych latach życia – podkreślają pediatrzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum