Pawlak: w ochronie zdrowia jest miejsce dla różnych form własności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2010 15:37

Wicepremier, kandydat PSL na prezydenta Waldemar Pawlak powiedział 9 czerwca na konferencji prasowej w Sejmie, że problem polskiej służby zdrowia tkwi w braku systemowego podejścia, a nie w tym, czy jest ona prywatna, czy państwowa.

Waldemar Pawlak.

Zdaniem Pawlaka należy tworzyć warunki do powstawania prywatnej służby zdrowia, jednocześnie nie niszcząc i nie dyskryminując roli państwowej opieki medycznej.

„Trzeba nie tyle skupiać się na formach własności, bo te formy własności powinny być różnorodne i powinny być elastyczne (...) Nie powinno być złudzeń, że sama forma własności rozwiąże problemy, kiedy brakuje środków na funkcjonowanie dobrze zorganizowanej ochrony zdrowia” - powiedział prezes PSL.

Jak stwierdził, obecnie funkcjonują dwa systemy zdrowia – podstawowa opieka medyczna oraz placówki szpitalne – między którymi nie ma połączenia.

Jego zdaniem, gdyby pacjenci byli badani profilaktycznie przez lekarzy rodzinnych, w szpitalu nie traciliby pierwszych dni na poddawanie się kolejnym testom. Dlatego bardzo ważne jest, by podejść do sprawy w sposób systemowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum