Paweł Mucha: chciałbym, by jedną z pierwszych inicjatyw prezydenta były Centra Zdrowia 75+

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2020 10:02

W 2020 r. zapowiada się duża aktywność legislacyjna prezydenta Andrzeja Dudy - mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. On sam chciałby, aby jedną z pierwszych inicjatyw prezydenta, zgłoszoną do Sejmu już w styczniu, był projekt dotyczący Centrów Zdrowia 75+.

Minister Paweł Mucha z członkami Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Fot. Daniel Kuropaś

- Koncepcja Centrum Zdrowia 75+ dotyczy szczególnej opieki nad osobami starszymi. Eksperci Narodowej Rady Rozwoju wraz z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP prowadzą pracę nad tym projektem. Rzecz dotyczy stworzenia sieci oddziałów geriatrycznych oraz Centrów Zdrowia 75+, które byłyby właściwe dla powiatu lub kilku powiatów, w przypadku mniejszych jednostek. Chodzi o budowę sieci w całym kraju - wyjaśnia PAP Paweł Mucha. Jak podkreśla, ma to być odpowiedź na wyzwania demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa.

- Założenia projektu są obecnie przedstawiane stronie samorządowej do konsultacji, trwają rozmowy z ekspertami, a także z rządem. Chciałbym, żeby Centrum Zdrowia 75+ było kolejną - po Centrum Usług Społecznych - dużą, systemową inicjatywą prezydenta, która będzie prawdopodobnie zgłoszona w styczniu - zapowiedział prezydencki minister. Ustawa o Centrum Usług Społecznych weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

Mucha wskazuje, że koncepcja Centrum Zdrowia 75+ składa się z dwóch filarów: pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych - jeden oddział na 300-350 tys. mieszkańców; drugi filar to sieć Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową - jedno centrum na 100-120 tys. mieszkańców.

Działalność centrów ma być oparta na współpracy z oddziałami geriatrycznymi. Docelowy koszt programu Centrum Zdrowia 75+ to 1,2 mld zł rocznie.

W roku 2020 kończy się pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, który został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r. Choć nie ogłosił on jeszcze oficjalnie, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, jest niemal pewne, że będzie ubiegał się o reelekcję.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum