Paweł Kukiz "trzyma kciuki" za protestujących lekarzy. Ma też dla nich radę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2017 12:53

Nie ma co się dziwić, że młodzi lekarze rezydenci protestują; miałem okazję obserwować ich pracę podczas pobytu w szpitalu i trzymam za nich kciuki - powiedział w poniedziałek (9 października) lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz "trzyma kciuki" za protestujących lekarzy. Ma też dla nich radę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kukiz w radiu RMF FM ocenił, że "nie ma co się dziwić" protestom lekarzy rezydentów.

Polityk zwrócił się też do pracowników zawodów medycznych.

- Jeżeli robicie jakiekolwiek protesty, zresztą słuszne, to zawierajcie w swoich postulatach, szczególnie płacowych, również żądania podwyższenia standardu obsługi pacjentów, czyli jeżeli chcecie na przykład plus 10 złotych (...) za godzinę pracy, zażądajcie podniesienia (...) stawki żywieniowej dla pacjenta. Macie wtedy wsparcie obywateli. To jest moja rada dla wszystkich i trzymam za was bardzo mocno kciuki - mówił Kukiz.

Od 2 października br. rezydenci prowadzą protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Głównym postulatem protestujących lekarzy rezydentów jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że nakłady na służbę zdrowia rosną, a w 2017 r. zostanie na ten cel przeznaczone prawdopodobnie 4,73 proc. PKB. W MZ trwają prace nad projektem ustawy gwarantującej systematyczny wzrost finansowania ochrony zdrowia, tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB.

Pensje rezydentów będą systematycznie wzrastać zgodnie z obowiązującą od sierpnia ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Ponadto w minionym tygodniu MZ przedstawiło projekt rozporządzenia, w którym zaproponowało dodatkowe 1,2 tys. zł dla osób, które rozpoczną rezydenturę na wskazanych przez MZ specjalizacjach, w których brakuje lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze