PAP/Rynek Zdrowia | 05-09-2018 16:57

Patryk Jaki: będę kontynuował program in vitro w Warszawie

Program refundacji in vitro działa dobrze w Warszawie, będę go kontynuował - zadeklarował w środowej rozmowie z PAP kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Podkreślił jednocześnie, że nie będzie się zajmował sprawami ideologicznymi.

Jaki zapewnia, że nie będzie się zajmował ideologią Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Z pytaniem o refundację in vitro do kandydata Zjednoczonej Prawicy zwrócił się w środę jego konkurent do stołecznego ratusza, kandydat PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski. Przywołał na swej konferencji prasowej słowa Patryka Jakiego, które - według polityków Platformy - padły niedawno na antenie telewizji Diecezji Warszawsko-Praskiej SalveTV. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zarzucił Jakiemu, że "cały czas kluczy" w sprawie in vitro.

- Wczoraj wygłosił taką deklarację, gdzie powiedział jasno, że stanowisko Episkopatu (na temat in vitro - PAP) będzie dla niego wiążące - powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski zwrócił się z pytaniem do Jakiego, czy jeśli wygra wybory w stolicy, to w kwestii in vitro "będzie się słuchał Episkopatu" i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Patryk Jaki już w kwietniu w programie "Fakty po faktach" w TVN24 zapewniał, że jeśli zostanie prezydentem Warszawy, program refundacji in vitro będzie kontynuowany.

Przewidziany na lata 2017-2019 stołeczny program wystartował w listopadzie ub.r. Przeznaczony jest dla mieszkanek Warszawy w wieku 25-40 lat; obejmuje trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. zł.