Patenty na szczepionki przeciw COVID-19 powinny być uwolnione - uważa premier Morawiecki

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia08 maja 2021 12:48

Premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Europejskiej zdecydowanie opowiedział się za uwolnieniem patentów na szczepionki przeciwko COVID-19.

Patenty na szczepionki przeciw COVID-19 powinny być uwolnione - uważa premier Morawiecki
Patenty na szczepionki przeciw COVID-19 powinny być uwolnione - uważa premier Mateusz Morawiecki; FOT. Screen PTWP
  • Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do "uwspólnotowienia" patentów na szczepionki przeciw COVID-19 - powiedział w sobotę Mateusz Morawiecki
  • Uwolnienie szczepionkowych patentów popiera też administracja Joe Bidena i szef WHO
  • Stanowiskiem Białego Domu w kwestii patentów nie jest zachwycona branża farmaceutyczna

- Zdecydowanie opowiadam się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów na szczepionki i do wzmocnienia produkcji. Miesiąc przyspieszenia w produkcji, to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu, który od piątku przebywa w portugalskim Porto, w sobotę uczestniczy w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej.

W kwestii patentów były różnice zdań

Morawiecki powiedział na przedpołudniowym briefingu prasowym, że w piątek do późnych godzin nocnych odbywała się "bardzo gorąca debata" dotycząca szczepionek przeciw COVID-19, patentów na szczepionki oraz procesu szczepień w Europie.
 
- Cały czas kładziemy nacisk, aby tych szczepionek właśnie w Europie i dla mieszkańców UE było jak najwięcej. Ale też ta debata dotyczyła zniesienia, czy uwspólnotowienia patentów - relacjonował.

- Nam chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w UE mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne. Każdy miesiąc zwłoki bądź przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii - podkreślił.
 
Przyznał jednocześnie, że w kwestii patentów były różnice zdań. - Zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane - zapewnił.

Prezydent Bieden też za zniesieniem ochrony patentowej

Przypomnijmy, że w środę amerykańska administracja Joe Bidena ogłosiła, że popiera rezygnację z ochrony własności intelektualnej szczepionek COVID-19, ponieważ kraje o niższym statusie ekonomicznym zabiegają o umożliwienie produkcji szczepionek ratujących życie.

„To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności pandemii COVID-19 wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków. Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tych zabezpieczeń w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19 ” - napisała w oświadczeniu przedstawicielka Stanów Zjednoczonych ds. handlu, Katherine Tai.

Decyzja ta spotkała się z przychylną reakcją dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. 

Branża farmaceutyczna ma inne zdanie

Jednak branża farmaceutyczna nie była już zachwycona stanowiskiem Białego Domu. Zdecydowany sprzeciw wobec poparcia administracji Bidena dla zniesienia ochrony własności intelektualnej wyraziła Organizacja Pharmaceutical Research and Manufacturers of America. Jej członkami są m.in. producenci szczepionek przeciwko Covid-19: AstraZeneca, Pfizer i Johnson&Johnson.

- W środku śmiertelnej pandemii administracja Biden podjęła bezprecedensowy krok, który osłabi naszą globalną reakcję na pandemię. Decyzja ta spowoduje zamieszanie między partnerami publicznymi i prywatnymi, jeszcze bardziej osłabi już napięte łańcuchy dostaw i będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się podrabianych szczepionek - zaznaczył, cytowany przez CNBC, Stephen J. Ubi, prezes i dyrektor generalny grupy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum