Pat w rozmowach medyków z resortem zdrowia. "Porozumienie okazało się nieporozumieniem"

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia07 października 2021 16:05

- Negocjacja miała być terapią, ale ministerstwo nie chce podłączyć tlenu do respiratora - mówił dr Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, po zakończeniu spotkania w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Po więcej szczegółów zaprosił do Białego Miasteczka na godz. 17.

Pat rozmów protestujących medyków z resortem zdrowia. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • W czwartek, 7 października, odbyło się spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia
  • - Minister przedstawił nam wzór nieporozumienia - mówił dr Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  • Więcej o ustaleniach będzie wiadomo o godz. 17 - wtedy rozpocznie się konferencja w Białym Miasteczku

Negocjacja miała być terapią. Ale ministerstwo odcięło tlen

Podczas krótkiego briefingu po spotkaniu z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem dr Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej w mocnych słowach wypowiedział się o czwartkowych negocjacjach.

Drobniak zauważył, że zmian oczekiwali i lekarze – i pacjenci. Podkreślił jednak, że "obecnie pacjentem jest polski system opieki zdrowotnej".

- My do tej negocjacji podchodzimy jak do terapii – i co? I można powiedzieć, że brakuje tlenu do respiratora, a ministerstwo nie chce go podłączyć – w mocnych słowach skomentował wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej dr Artur Drobniak po czwartkowych rozmowach z resortem.

Wiceprezes NIL: to nieporozumienie zamiast porozumienia

W ocenie Drobniaka minister Bromber "przedstawił wzór nieporozumienia, które nie miało nic wspólnego ze znaczeniem słowa porozumienie".

- To twór, który w ogóle nie był z nami dyskutowany, w ogóle nie jest efektem tych trzytygodniowych rozmów, które były tutaj prowadzone. Nie został nam wcześniej przekazany. Nie ma konkretów, nie ma gwarancji wykonania. Nie ma w nim realnego finansowania, nie ma środków, które miałyby być przeznaczone na leczenie. Nie ma dat i szczegółów inicjatyw legislacyjnych - wyliczał wiceprezes NIL.

Czytaj także: Rzecznik resortu do protestujących: jak się idzie do kogoś na obiad, to się go od razu nie krytykuje

Rząd odwraca oczy od cierpienia pacjentów

- Wszystko ma podlegać zaakceptowaniu przez zespół trójstronny. To nie jest porozumienie, a niezrozumienie przez rządzących: niezrozumienie problemu polskich pacjentów - podkreślił Drobniak.

Zdaniem wiceprezesa NIL medykom przedstawiono "porozumienie, w którym nie ma nic nowego".

- Rząd odwraca oczy od cierpienia polskich pacjentów. Na zdrowie nie ma pieniędzy, a są, jak mówił prezes NBP, na pożyczki dla międzynarodowego funduszu gwarancyjnego i, według narracji rządzących, mamy cud gospodarczy w Polsce - mówił Drobniak.

- Co w takim razie z długiem zdrowotnym u naszych pacjentów? Odsetki cały czas lecą z tego długu - podsumował wiceszef NIL.

6 mld zł na ochronę zdrowia. Bromber: to są realne pieniądze

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber również odniósł się do propozycji, jakie padły podczas spotkania.

- Zaproponowaliśmy prawie 6 mld zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ciągu pół roku od 1 lipca 2022 r. To są realne pieniądze dla personelu ochrony zdrowia. Usłyszeliśmy, że drugiej strony to nie interesuje - poinformował Bromber.

Szczegóły dotyczące spotkania medyków z resortem zdrowia mają być omówione szerzej podczas konferencji w Białym Miasteczku. Została zaplanowana na dziś (7 października) o godz. 17. 

Czytaj także: "Minister lekceważy problemy systemu opieki zdrowotnej, nie ma zaplanowanych działań, lekceważy nas"

Protestujący medycy: Dostaliśmy telefony, że Białe Miasteczko stanie się krwawym, szkarłatnym miasteczkiem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum