Paszporty covidowe w UE będą miały krótszy okres ważności. Tylko 9 miesięcy od pełnego zaszczepienia?

Autorzy: PAP; oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia25 listopada 2021 13:35

Paszport covidowy. Komisja Europejska zaproponowała w czwartek, 25 listopada skrócenie czasu ważności certyfikatów covidowych do 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia.

Paszport covidowy FOT. PAP/Leszek Szymański
  • W związku aktualnym rozwojem sytuacji epidemicznej Komisja Europejska proponuje nowego zalecenia dotyczące tzw. paszportów covidowych
  • KE proponuje, żeby ten dokument był ważny do 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia
  • Komisja Europejska chce w ten sposób uniknięcie stosowania różnych środków bezpieczeństwa w całej UE

Przypomnijmy, że obecnie paszporty covidowe są ważne przez 12 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia.

Celem jest uniknięcie stosowania różnych środków bezpieczeństwa w całej UE

- Od początku pandemii Komisja Europejska aktywnie poszukiwała rozwiązań gwarantujących bezpieczny swobodny przepływ osób w skoordynowany sposób. W związku aktualnym rozwojem sytuacji i dowodami naukowymi proponujemy przyjęcie przez Radę nowego zalecenia. (...) Naszym głównym celem jest uniknięcie stosowania różnych środków w całej UE - powiedział w czwartek, 25 listopada na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, przedstawiając propozycje zmian.

Czytaj też: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

W Polsce, jak informowała "Rzeczpospolita", resort zdrowia zdecydował, że osoby szczepiące się dawką przypominającą, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, otrzymają przedłużenie paszportu covidowego o kolejne 12 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło, że wszystkie punkty szczepień oraz podmioty lecznicze za pośrednictwem NFZ przez System Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI) otrzymały stosowny komunikat związany z wydłużeniem ważności certyfikatów po przyjęciu dawki przypominającej. Dokument jest przedłużany na rok od daty przyjęcia tej dawki.

Paszport covidowy w wielu miejscach w Europie jest konieczny

Paszport covidowy jest obecnie wymagany w wielu europejskich krajach. Działa i jest uznawany od 1 lipca. Jest niezbędny przy wjeździe m.in. do Chorwacji, Niemiec czy Grecji, ale przyda się nie tylko na granicach.

W wielu miejscach w Europie jest konieczny, aby wejść do restauracji, klubu, kina, a nawet zameldować się w hotelu. Certyfikat COVID-19 ułatwia podróże po Europie. Dokument zwalnia podróżnych m.in. z obowiązku kwarantanny czy posiadania testu na koronawirusa

Czytaj też: Wydłużona ważność paszportu covidowego. Istotny jest rodzaj przyjmowanej dawki

Od 22 listopada podwójna certyfikacja w aplikacji. To bat na fałszywe paszporty covidowe

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum