Paszporty covidowe. Coraz więcej państw spoza Unii Europejskiej chce wejść do systemu

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia12 lipca 2021 11:23

Unijne certyfikaty dla podróżnych obowiązują od 1 lipca i służą mieszkańcom państw UE przy przekraczaniu granic. Paszporty covidowe cieszą się rosnącą popularnością, dlatego też coraz więcej państw spoza UE chce wprowadzić ten dokument.

Państwa spoza UE chętne na paszporty covidowe. Fot. Shutterstock
  • Certyfikat COVID-19 ułatwia wyjazd na wakacje i podróże po Europie. Dokument zwalnia podróżnych m.in. z obowiązku kwarantanny czy posiadania testu na koronawirusa
  • Paszport covidowy jest dostępny bezpłatnie i jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE oraz w Islandii, Norwegii i Lichtensteinie
  • Jak się okazuje, także wydawane przez Szwajcarię zaświadczenia COVID-19 od 9 lipca są uznawane za równoważne z unijnym certyfikatem

Paszporty covidowe dla państw spoza UE

Jak wiemy, paszporty covidowe obejmują nie tylko osoby w pełni zaszczepione, ale również ozdrowieńców do 6 miesięcy po przebytej chorobie oraz osoby z negatywnym testem na obecność COVID-19. Wprowadzone przez Unię certyfikaty zainteresowały także inne państwa, pozostające poza UE.

Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że wiele krajów wystosowało prośbę dotyczącą cyfrowych certyfikatów. KE prowadzi obecnie "bardziej konkretne rozmowy z Andorą, Australią, Kanadą, Malezją, Mołdawią, Monako, Marokiem, Nową Zelandią, Singapurem, Ukrainą, Wielką Brytanią, USA i Watykanem" – czytamy.

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym tygodniu KE podjęła ważną decyzję, zgodnie z którą zaświadczenia COVID-19 wydawane przez Szwajcarię od 9 lipca są uznawane za równoważne z unijnym certyfikatem. Według "Rzeczpospolitej" wiele wskazuje na to, że następnym państwem może być Wielka Brytania. Jak powiedział rzecznik na łamach magazynu: "technicznie rzecz biorąc, architektury UE i Wielkiej Brytanii są zgodne".

Czytaj więcej: Wakacje 2021. Bez kwarantanny po powrocie z Turcji, ale jest warunek

Co z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi?

Podróżowanie pomiędzy Polską a Wielką Brytanią wciąż pozostaje problematyczne. Każdą osobę (także zaszczepioną) przekraczająca granicę Wielkiej Brytanii, obowiązuje wykonanie testu na obecność wirusa, a także dziesięciodniowa kwarantanna po przyjeździe. Jak podaje "Rzeczpospolita" od 19 lipca zniesienie kwarantanny będzie możliwe wyłącznie dla powracających mieszkańców kraju.

Okazuje się, że KE prowadzi rozmowy w sprawie paszportów covidowych z USA, ale jak na razie są to jedynie wstępne informacje. Według rzecznika cytowanego przez "Rzeczpospolitą", Unia jest otwarta na współpracę z partnerami na całym świecie.

Czytaj również: Od soboty obowiązkowa karta lokalizacji. Duże zmiany dla wracających do Polski

Unijny certyfikat COVID-19. Co o nim wiemy?

Paszport covidowy jest to zaświadczenie w wersji elektronicznej bądź papierowej. Jest wydawane w  języku narodowym oraz angielskim i zawiera kod QR, który można z łatwością zeskanować.

Paszport covidowy przysługuje w trzech sytuacjach: po zaszczepieniu (w Polsce dwoma dawkami lub jedną preparatem Johnson&Johnson), z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz po przechorowaniu COVID-19.

W przypadku szczepionki paszport będzie ważny, po teście certyfikat będzie ważny do 48 godzin, natomiast w przypadku ozdrowieńców od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

 Czytaj: Wakacje 2021. Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? W wielu krajach jest niezbędny

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum