Paszport covidowy zacznie działać od 1 lipca. Jak pobrać Certyfikat COVID-19?

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/MZ22 czerwca 2021 07:15

Paszport covidowy zacznie działać już od 1 lipca. To Certyfikat COVID-19 dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej, który umożliwi swobodne podróżowanie pod Europie, bez konieczności odbycia kwarantanny czy wykonywania testów na koronawirusa. Co trzeba wiedzieć o paszporcie covidowym?

Paszport covidowy zacznie działać już od 1 lipca/Fot. Shutterstock
 • Paszport covidowy zacznie działać już od 1 lipca. Będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie 
 • Unijny Certyfikat COVID-19, bo tak oficjalnie nazywa się paszport covidowy, umożliwi swobodne podróże po Europie, bez konieczności odbycia kwarantanny czy wykonywania testów na koronawirusa
 • Co trzeba wiedzieć? Paszport covidowy jest bezpłatny i dostępny w wersji elektronicznej, ale również papierowej. Jak go pobrać i jak długo będzie ważny?

Paszport covidowy. To wakacje 2021 bez kwarantanny

Paszport covidowy to Unijny Certyfikat COVID-19 dostępny w wersji elektronicznej (w postaci kodu QR) lub papierowej, który umożliwi swobodne podróżowanie pod Europie, bez konieczności odbycia kwarantanny czy wykonywania testów na koronawirusa.

Dokument w Polsce można pobrać już od 1 czerwca, natomiast ma zacząć działać od 1 lipca. Wówczas wejdą w życie międzynarodowe regulacje pozwalające na korzystanie z Unijnego Certyfikatu COVID podczas odprawy granicznej. Jednak możliwe, że nie wszystkie kraje zdążą na czas przygotować specjalne rozwiązania – dlatego też będzie obowiązywał sześciotygodniowy okres przejściowy.

Paszport covidowy. Jakie kraje będą go respektowały?

 • Będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE
 • A także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie

Czytaj także: Certyfikat COVID-19 to wakacje 2021 bez kwarantanny i testów. To musisz wiedzieć!

Paszport covidowy. Jak pobrać dokument?

W Polsce już od 1 czerwca paszport covidowy można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w wersji elektronicznej albo w formacie PDF. Zaświadczenie jest również dostępne - od poniedziałku, 21 czerwca - w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

Czytaj więcej: Paszport covidowy już w aplikacji mObywatel

Certyfikat będzie można również otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Paszport covidowy. Jak go pobrać?

 • Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta
 • Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.
 • Paszport covidowy jest dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.
 • Jeśli jest się ozdrowieńcem lub wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny, można też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Paszport covidowy. Dla kogo?

Paszport covidowy będzie przysługiwał w trzech sytuacjach: po zaszczepieniu (w Polsce dwoma dawkami lub jedną preparatem Johnson&Johnson), z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz po przechorowaniu COVID-19.

Unijny Certyfikat COVID-19 mogą otrzymać:

 • osoby powyżej 12. roku życia mające prawo do szczepienia,
 • osoby bez ograniczeń wiekowych w zakresie certyfikatu dot. testu,
 • osoby bez ograniczeń wiekowych w zakresie certyfikatu dot. przebytej infekcji (ozdrowieńcy).

W zależności od tego, z którą sytuacją mamy do czynienia, inny będzie okres ważności dokumentu. W przypadku szczepionki będzie to rok (chyba że badania potwierdzą, iż odporność trwa dłużej), po teście certyfikat będzie ważny do 48 godzin, natomiast w przypadku ozdrowieńców od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Kto może dostać paszport covidowy? Jak długo będzie ważny?

 • Osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie). Certyfikat będzie ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
 • Osoba, która otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (test PCR oraz "szybkie" testy antygenowe). Czas ważności certyfikatu to 48 godzin
 • Osoba, która wyzdrowiała po COVID-19. Certyfikat będzie ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

POLECAMY: Pielęgniarki pokazały paski z wypłat. Ile zarabiają? Będziecie w szoku

Paszport covidowy dla dzieci?

Paszporty covidowe dla dzieci również są w Polsce dostępne. Można je pobrać, jeśli dziecko miało negatywny wynik testu, ma powyżej 12 lat i zostało zaszczepione, albo wyzdrowiało po COVID-19. Certyfikaty będą mogli odbierać rodzice i opiekunowie.

Paszport covidowy – jak to będzie działać?

Wygenerowane certyfikaty będą w Polsce weryfikowane za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji weryfikującej – Unijny Certyfikat Covid. Aplikacja jest  dostępna od 10 czerwca na platformach iOS oraz Android, umożliwia odczytanie danych z kodu QR, który znajduje się na certyfikacie.

- Dzięki temu osoba weryfikująca będzie mogła potwierdzić status posiadacza certyfikatu uzyskany z tytułu zaszczepienia przeciwko COVID-19, negatywnego wyniku testu lub przebycia infekcji i na tej podstawie będzie mógł przekraczać wewnętrzne granice Unii - czytamy na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Paszport covidowy – jest bezpłatny  i nieobowiązkowy

Jak podkreślają przedstawiciele resortu zdrowia paszport covidowy jest całkowicie bezpłatny. Zwracają również uwagę, że certyfikat nie jest obowiązkowy, a posiadanie zaświadczenia jest dobrowolne.

Paszport covidowy. To warto wiedzieć:

 • ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk)
 • zawiera kod QR
 • jest nieodpłatny
 • jest w języku narodowym i po angielsku
 • jest zabezpieczony i łatwy do zweryfikowania
 • jest ważny we wszystkich krajach UE

Czytaj również: Paszport covidowy. Jak go pobrać? Od kiedy i gdzie zadziała?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum