Paszport covidowy za granicą. W Niemczech Certyfikat COVID-19 ma już 32 mln obywateli. We Włoszech 13,7 mln

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP01 lipca 2021 12:00

1 lipca w całej UE zaczęto uznawać Unijny Certyfikat COVID. Tzw. paszport covidowy ułatwia podróże po Europie, gdyż zawiera informacje o szczepieniu, odchorowaniu COVID czy negatywnym wyniku testu. W Niemczech takich certyfikatów wydano już ponad 32 mln, a we Włoszech - 13,7 mln.

W Niemczech do poniedziałku wydano ponad 32 mln zgodnych z unijnymi standardami certyfikatów. Fot. Shutterstock
  • W czwartek 1 lipca zaczął obowiązywać Unijny Certyfikat COVID
  • Pobrało go jak dotąd m.in. 32 mln Niemców i 13,7 mln Włochów
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o 4 mln certyfikatów pobranych w Polsce

Unijny Certyfikat COVID. W liczbie pobrań przodują Niemcy i Włochy

W Niemczech do poniedziałku wydano ponad 32 mln zgodnych z unijnymi standardami certyfikatów. W centrach szczepień i gabinetach lekarskich wystawiono ich 5,9 mln, w aptekach kolejne 11,9 mln, następne 14,5 mln wysłano pocztą osobom, które przyjęły zastrzyk przed połową czerwca, kiedy rozpoczęto wydawanie Unijnego Certyfikatu Covid. Wszystkie osoby, które zostały zaszczepione wcześniej otrzymały tradycyjne papierowe zaświadczenie, np. w formie wpisów do książeczek szczepień. W RFN wydaje się też certyfikaty po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

We Włoszech Unijny Certyfikat Covid pobrało 13,7 mln osób - oznajmiło w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Rzymie. Również tam zaświadczenie można otrzymać już po pierwszym zastrzyku. Taki certyfikat pozwala we Włoszech np. na uczestnictwo w weselach czy imprezach masowych. Jednak większość krajów europejskich wymaga, by osoby przekraczające ich granice legitymowały się certyfikatem dokumentującym przejście pełnego cyklu szczepień.

Certyfikat covidowy: Francja, Hiszpania i Portugalia

We Francji cyfrową wersję certyfikatu można pobrać do aplikacji TousAntiCovid, która służy również do śledzenia zakażeń koronawirusem, a wcześniej pozwalała m.in. na pobieranie zaświadczeń umożliwiających opuszczanie miejsca zamieszkania podczas godziny policyjnej. Aplikację ściągnęło na swoje telefony ponad 20 mln Francuzów.

W Hiszpanii do środy wydano ponad 2,7 mln certyfikatów. Oprócz ułatwień przy podróżowaniu, zaświadczenie umożliwia wejście na imprezy masowe, jak koncerty czy dyskoteki. W nowym sezonie dokument będzie też obowiązkowy dla kibiców podczas pierwszoligowych meczów piłki nożnej i koszykówki.

W Portugalii zgodne z unijnymi standardami certyfikaty otrzymało ponad 400 tys. osób. W kraju zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19, przejściu tej choroby lub wynik aktualnego testu jest też potrzebne do podróżowania między najbardziej dotkniętymi epidemią powiatami.

Certyfikat COVID: Czechy i Słowacja

W Czechach certyfikaty ściągnęło ponad 3 mln osób - informowały władze medyczne w zeszłym tygodniu. Jeszcze przed wejściem w życie ogólnoeuropejskiego systemu, w kraju uznawano zaświadczenia o szczepieniach z Polski, Niemiec, Austrii, Węgier, Chorwacji i Słowenii.

Na Słowacji trwa proces zmieniania dotychczas używanych certyfikatów na dokumenty, które byłyby kompatybilne z ogólnoeuropejskim systemem. W czasie weekendu około 800 tys. osób posiadających tymczasowe zaświadczenia o szczepieniu lub przebyciu choroby otrzymało nowy Unijny Certyfikat Covid. Zmieniana jest też służąca do wyświetlania zaświadczeń aplikacja.

Unijny Certyfikat COVID: co daje? Skąd pobrać?

Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dokument musi być dostępny w języku angielskim, w formie papierowej i cyfrowej, oraz posiadać kod QR, by można go było sprawdzić w całej Europie. Certyfikaty są wydawane przez władze poszczególnych krajów, a UE stworzyła infrastrukturę informatyczną pozwalającą na wzajemne uznawania zaświadczeń.

Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatu jest ułatwienie przemieszczania się po Europie. Wszyscy posiadacze tego dokumentu powinni móc swobodnie podróżować wewnątrz UE. O regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów lub innych sytuacji, w których będą potrzebne zaświadczenia sanitarne, ostatecznie decydują władze państw lub regionów Unii. Dlatego zasady w różnych krajach mogą się między sobą nieznacznie różnić.

Certyfikat covidowy w Polsce. 4 mln pobrań

W środę, 30 czerwca, Adam Niedzielski wyliczał, że do tej pory pobrano 4 mln tych certyfikatów.

- Cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Bardzo ułatwiają podróżowanie, bo zdejmują nam z głowy obowiązek wykonywania testu po przyjeździe, no i przede wszystkim zdejmują ryzyko popadnięcia w kwarantannę w przypadku kontaktu z jakąkolwiek osobą chorą, zakażoną, bądź narażoną na ryzyko - zwracał uwagę szef MZ.

Czytaj koniecznie:

Od dziś paszport covidowy działa na granicach. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Jakie kraje go uznają? To musisz wiedzieć przed podróżą

- Pod tym względem wydaje się, że +paszporty+ spełniają swoją funkcję. Mamy już międzynarodowy standard unijny oczywiście określony w tym zakresie i od 1 lipca on już formalnie zaczyna wszędzie funkcjonować - przypomniał.

Niedzielski podkreślił, że Polska wraz z grupą innych krajów były pierwszymi, które przygotowały się technicznie do możliwości wdrożenia tego standardu. Dodał, że certyfikat można pobrać ze swojego konta pacjenta, albo w dowolnym podmiocie leczniczym go wydrukować.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum