×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Paszport covidowy wywołuje chaos na lotniskach. A w teorii Certyfikat COVID-19 miał ułatwić podróżowanie

Autor: oprac. WOK • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia03 lipca 2021 10:07

Paszport covidowy, czyli unijny certyfikat dla osób zaszczepionych działa od 1 lipca. Ma ułatwiać podróżowanie po Europie. Tymczasem na wielu lotniskach wydłużają się odprawy.

Paszport covidowy wywołuje chaos na lotniskach. A w teorii Certyfikat COVID-19 miał ułatwić podróżowanie
Paszport covidowy wysdłużył odprawy na wielu lotniskach; FOT. Shutterstock
 • Władze portów lotniczych skarżą się na brak jednolitych wymogów dotyczących weryfikacji paszportu covidowego dla wszystkich podróżujących
 • Dopóki treść kodu QR nie jest powiązana z miejscem docelowym, do którego podróżuje pasażer, dopóty ten kod nie jest dla nas pomocny - mówi Maaike Andriess, rzeczniczka Brussels Airlines
 • Unijny Certyfikat COVID (UCC) działa od 1 lipca
 • Jest potwierdzeniem zaszczepienia przeciw COVID-19, ale też zaświadczeniem o przejściu choroby lub negatywnym teście na obecność koronawirusa

Tzw. paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC) działa od 1 lipca. To zaświadczenie, które pozwala na swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że na wielu lotniskach zapanował chaos i tworzą się długie kolejki podróżujących.

- O ile na paryskich lotniskach nie wystąpiły większe problemy, o tyle znacznie gorzej sytuacja wygląda, między innymi w Brukseli, gdzie władze portu lotniczego skarżą się na brak jednolitych wymogów dla wszystkich podróżujących. Wśród 27 unijnych państw jest co najmniej 10 różnych sposobów weryfikacji paszportu covidowego.

Czytaj również: aszport covidowy już działa. Jak go pobrać? Jakie kraje uznają Certyfikat COVID-19?

Nie ma takich samych ograniczeń, jest problem

- Jeżeli nie ma takich samych ograniczeń (związanych z pandemią COVID-19 - red.) dla wszystkich obywateli strefy Schengen, certyfikat tak naprawdę nam nie pomaga. Dopóki treść kodu QR nie jest powiązana z miejscem docelowym, do którego podróżuje pasażer, dopóty ten kod nie jest dla nas pomocny - tłumaczy Maaike Andriess, rzeczniczka Brussels Airlines cytowana przez TVN24.

Problem ten, niestety, nie dotyczy tylko Belgii. Jak już informowaliśmy, sprawę opisał włoski dziennik "Corriere della Sera", którego dziennikarze wskazują, że w krajach Unii Europejskiej stosuje się różne procedury bez żadnej koordynacji. Po wprowadzeniu Unijnego Certyfikatu COVID (UCC), na niektórych europejskich lotniskach czas odprawy wydłużył się nawet 5-krotnie.

- Doradzamy pasażerom, jakie dokumenty są wymagane w miejscu, do którego podróżują. Robimy, co możemy, aby podróżni byli na bieżąco ze wszystkimi niezbędnymi informacjami - powiedziała stacji TVN24 Ihsane Chioua Lekhli, rzeczniczka portu lotniczego w Brukseli.

Co trzeba wiedzieć o Certyfikacie COVID-19

Tzw. paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC) działa od 1 lipca. To zaświadczenie, które pozwala na swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej, ale nie tylko.

Certyfikat wszędzie stanowi potwierdzenie zaszczepienia przeciw COVID-19, ale również zaświadczenie o przejściu choroby czy negatywnym teście na obecność koronawirusa.

Czytaj także:

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze