Paszport covidowy lepszy niż loteria szczepionkowa? Wiemy, co przekona Polaków do szczepień SONDAŻ

Autor: oprac. JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia15 czerwca 2021 13:30

Paszport covidowy lepszy niż loteria szczepionkowa? Według przeprowadzonego przez United Surveys na początku czerwca sondażu nie ma wątpliwości, że tak.

Paszport covidowy zachęca Polaków do szczepień/ Fot. Shutterstock
  • Polacy cieszą się z luzowania obostrzeń - wynika z przeprowadzonego przez United Surveys na początku czerwca badania
  • Na pytanie, co jest większą zachętą do szczepień na COVID-19 większość pytanych odpowiadała, że to paszport covidowy 
  • Co ciekawe, niewielu spośród ankietowanych jako motywację wskazało loterię szczepionkową

Sondaż został przeprowadzony 4 czerwca przez United Surveys na zlecenie RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej" . Wyniki mogą zaskakiwać. Luzowanie obostrzeń rzeczywiście cieszy rodaków, ale wciąż znaczna ich część nie jest przekonana do szczepień.

Co przekona Polaków do szczepień na COVID-19?

Jak wiadomo, dalsze poluzowanie obostrzeń będzie możliwe tylko w przypadku, gdy liczba zakażeń i ewentualnych hospitalizacji znacznie zmaleje. W innych okolicznościach może dojść do zaostrzenia obostrzeń. Oczywiście jedną z najważniejszych możliwości, która znacznie ułatwi dalsze działania i zapewni spokojniejszą przyszłość jest przyjmowanie szczepionek. W sondażu United Surveys zapytano ankietowanych, co mogłoby ich zachęcić do szczepienia.

Okazuje się, że przeszło 34,3% Polaków uważa, że zachętą dla nich jest paszport covidowy, czyli certyfikat potwierdzający zaszczepienie i umożliwiający poruszanie się po krajach UE bez testów i kwarantanny.

Na drugim miejscu, bo 21% ankietowanych przyznało, że do szczepień zachęciłaby ich możliwość przyjęcia drugiej dawki w dowolnym miejscu.

Zaledwie 7,3% badanych doszło do wniosku, że loteria szczepionkowa, która ruszy od lipca, byłaby w stanie przekonać ich do szczepienia. Przypomnijmy, w loterii będą mogły wziąć udział osoby, które przyjęły chociaż jedną  dawkę. Wśród możliwych nagród są pieniądze albo samochód.

Co ważne, aż 31,4% ankietowanych stwierdziło, że żadna z propozycji ich nie zachęci do szczepień.

Czytaj więcej: Paszport covidowy: jak uzyskać certyfikat? Gdzie zadziała i od kiedy? RAPORT

Zniesione obostrzenia – co dla ankietowanych było najważniejsze?

Z sondażu United Surveys jasno wynika, że ankietowani Polacy najbardziej cieszą się z powrotu dzieci do szkół – odpowiedziało tak 53,3%. Z kolei na drugim miejscu znalazła się możliwość wyjścia do restauracji – 14,4%.  W dalszej kolejności była możliwość pójścia na koncert 5,5%, otwarte siłownie 6,4%, pójście na stadion 4,7%, otwarte kina 2,1%. Nieco ponad 9% ankietowanych nie było pewnych, co dla nich jest najważniejsze.

Wspomniany sondaż został przeprowadzony 4 czerwca na grupie 1000 osób za pomocą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych.

Czytaj więcej: Nowe obostrzenia od 13 i 26 czerwca. Co się zmieni?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum