Paszport covidowy hitem wakacji. Polacy pobrali milion certyfikatów. Ułatwią wyjazdy i podróże po Europie

Autor: oprac. JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia07 czerwca 2021 12:21

Paszport covidowy to będzie hit wakacji 2021. Jak wylicza Ministerstwo Zdrowia w ciągu zaledwie 7 dni Polacy pobrali przeszło milion Unijnych Certyfikatów COVID, które ułatwią podróże po Europie

Paszport covidowy hitem wakacji. Polacy pobrali milion certyfikatów. Ułatwią wyjazdy i podróże po Europie
Paszport covidowy w Polsce jest dostępny od 1 czerwca/Fot. Shutterstock
  • Paszporty covidowe zaczną działać od 1 lipca, ale w Polsce można je pobrać już od 1 czerwca
  • Certyfikat ułatwi wyjazd na wakacje i podróże po krajach Unii Europejskiej
  • To zachęta, która przekonuje Polaków. W ciągu siedmiu dni pobrali już ponad milion "paszportów covidowych"

Paszport covidowy hitem tegorocznych wakacji

Paszporty covidowe mogą okazać się hitem tegorocznych wakacji. Zaświadczenie, które ma ułatwić podróżowanie po krajach Unii Europejskiej, a w pierwszej kolejności umożliwić również swobodny wyjazd na wczasy, jest dostępne w Polsce od 1 czerwca.

Polacy, którzy są już zaszczepieni nie zwlekali z uzyskaniem certyfikatu. W ciągu siedmiu dni - jak podało Ministerstwo Zdrowia - z Internetowego Konta Pacjenta (IKO) pobrano już milion zaświadczeń.

Czytaj więcej:

Paszport covidowy na wakacje 2021. Jak go otrzymać?

Czym jest paszport covidowy?

Polska należy do jednego z siedmiu pierwszych państw unijnych objętych systemem certyfikatów covidowych. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na rządowej stronie pacjent.gov.pl to zaświadczenie w wersji elektronicznej albo papierowej.

Wydane jest w języku narodowym oraz języku angielskim i zawiera kod QR, który można z łatwością zeskanować. Certyfikat jest dostępny bezpłatnie i będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, w tym w Islandii, Norwegii oraz Lichtensteinie. Wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca.

Kto może otrzymać paszport covidowy?

Przypomnijmy, certyfikat unijny można otrzymać w trzech sytuacjach: po zaszczepieniu, z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz po przechorowaniu COVID-19. W zależności od tego, o jakiej sytuacji mówimy, wówczas przysługiwać będzie odmienny okres ważności dokumentu.

  1. Osoba po otrzymaniu przynajmniej jednej dawki szczepionki (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, w Polsce wymagane będzie pełne zaszczepienie). Certyfikat będzie ważny od 14. do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.
  2. Osoba, która uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności certyfikatu wynosi 48 godzin.
  3. Osoba po przechorowaniu COVID_19. Certyfikat będzie ważny od 11. do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Warto pamiętać, że paszporty covidowe dla dzieci będą dostępne, jeśli dziecko miał negatywny wynik testu, ma 16-17 lat i zostało zaszczepione albo wyzdrowiało. Certyfikaty będą mogli pobierać rodzice oraz opiekunowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum