Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Gdzie jest niezbędny?

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia21 lipca 2021 05:50

Paszport covidowy. Jak go pobrać przed wyjazdem na urlop? W jakich krajach jest uznawany? Unijny Certyfikat COVID to wakacje 2021 bez kwarantanny i testu na koronawirusa, poza tym paszport covidowy jest obecnie wymagany w wielu krajach.

Paszport covidowy na wakacje 2021 jest obecnie w wielu krajach niezbędny/ Fot. PTWP
 • Paszport covidowy jest obecnie wymagany w wielu europejskich krajach. Działa i jest uznawany od 1 lipca
 • Paszport covidowy - jak go pobrać, gdzie zadziała i jak długo dokument będzie ważny? Sprawdziliśmy
 • Certyfikat COVID-19 ułatwi wyjazd na wakacje 2021 i podróże po Europie. Dokument zwolni podróżnych m.in. z obowiązku kwarantanny czy posiadania testu na koronawirusa
 • A co z paszportami covidowymi dla dzieci i niezaszczepionymi dorosłymi? Dla nich również jest rozwiązanie

Paszport covidowy, a w zasadzie Unijny Certyfikat COVID (UCC), to zaświadczenie, które pozwala na swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej, ale nie tylko. Dokument będzie również stanowił potwierdzenie przyjęcia szczepionki, co ma spore znaczenie, bo osoba zaszczepiona nie jest wliczana do limitu uczestników np. wesel, koncertów czy wydarzeń sportowych.

To warto wiedzieć: Bez kwarantanny po powrocie z Turcji, ale jest warunek

Od 10 lipca obowiązkowa karta lokalizacji. Duże zmiany wracających do Polski

Paszport covidowy działa od 1 lipca. Od tego dnia jest uznawany w całej Unii Europejskiej. Certyfikat wszędzie ma stanowić potwierdzenie  zaszczepienia przeciw COVID-19, ale również zaświadczenie o przejściu choroby czy negatywnym teście na obecność koronawirusa.

Co trzeba wiedzieć o Certyfikacie COVID-19? Jak go pobrać i gdzie zadziała?

Przeczytaj koniecznie: Kwarantanna po powrocie do Polski. Od 1 lipca nowe przepisy

Chorwacja: Od dziś przy wjeździe do kraju obowiązkowy paszport covidowy

Paszport covidowy pozwoli na swobodne podróże po krajach UE

Warto odnotować, że Polska była jednym z siedmiu pierwszych krajów (obok Niemiec, Danii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Czech) w unijnym systemie certyfikatów covidowych.

- 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii – potwierdzał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czym jest paszport covidowy? To zaświadczenie w wersji elektronicznej bądź papierowej (wydruk). Jest w języku narodowym oraz angielskim i zawiera kod QR, który z łatwością można zeskanować (dzięki temu możliwe będzie odczytanie danych z certyfikatu).

Co ważne: paszport covidowy jest dostępny bezpłatnie. Certyfikat od 1 lipca jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie (w niektórych krajach może obowiązywać sześciotygodniowy okres przejściow).

Paszport covidowy. Jakie kraje?

 • certyfikat będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej,
 • a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie

Czytaj więcej: Niedzielski: w Polsce pobrano 4 mln Unijnych Certyfikatów COVID

Paszport covidowy: to warto wiedzieć:

 • ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk)
 • zawiera kod QR
 • jest nieodpłatny
 • jest w języku narodowym i po angielsku
 • jest zabezpieczony i łatwy do zweryfikowania
 • jest ważny we wszystkich krajach UE

Czytaj również: RPO alarmuje: bezdomni poza systemem szczepień przeciwko COVID-19

Dla kogo paszport covidowy? Certyfikat można dostać w trzech sytuacjach

Paszport covidowy przysługuje w trzech sytuacjach: po zaszczepieniu (w Polsce dwoma dawkami lub jedną preparatem Johnson&Johnson), z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz po przechorowaniu COVID-19.

W zależności od tego, z którą sytuacją mamy do czynienia, inny będzie okres ważności dokumentu. W przypadku szczepionki będzie to rok (chyba że badania potwierdzą, iż odporność trwa dłużej), po teście certyfikat będzie ważny do 48 godzin, natomiast w przypadku ozdrowieńców od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Kto może dostać paszport covidowy? Jak długo będzie ważny?

 1. Osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie). Certyfikat będzie ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
 2. Osoba, która otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności certyfikatu to 48 godzin
 3. Osoba, która wyzdrowiała po COVID-19. Certyfikat będzie ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Co ważne, paszporty covidowe dla dzieci również będą dostępne, jeśli dziecko miało negatywny wynik testu, ma 16 lub 17 lat i zostało zaszczepione, albo wyzdrowiało po COVID-19. Certyfikaty będą mogli odbierać rodzice i opiekunowie.

Paszport covidowy. Unijne certyfikaty z poparciem Parlamentu Europejskiego

Od kiedy zacznie obowiązywać Unijny Certyfikat COVID?

System unijnych certyfikatów oficjalnie ma zacząć działać 1 lipca, natomiast w Polsce już od 1 czerwca zaświadczenie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w wersji elektronicznej albo w formacie PDF. Docelowo będzie ono również dostępne w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

Certyfikat będzie można również otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Paszport covidowy. Jak go zdobyć?

 • Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta, a później w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 
 • Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.
 • Jeśli jest się ozdrowieńcem lub wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny, można też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Podróże bez paszportów covidowych? 

Oczywiście bez paszportów covidowych podróże po Unii Europejskiej też będą możliwe, ale wówczas – w zależności od regulacji obowiązujących w danym kraju – istnieje ryzyko, że po przekroczeniu granicy trzeba będzie poddać się np. kwarantannie.

Warto dodać, że paszport szczepionkowy będzie wydawany po zaszczepieniu każdą szczepionką, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej.

Czytaj również: Paszporty covidowe to ograniczenie swobód obywatelskich?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum