Paszport covidowy. Jest już dostępna aplikacja do odczytu certyfikatu covidowego. Zaświadczenie ułatwi podróże po UE

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia08 czerwca 2021 20:57

Aplikacja do odczytu QR z paszportu covidowego, czyli Unijnego Certyfikatu Covidowego jest już dostępna - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Paszport covidowy. Jest już dostępna aplikacja do odczytu certyfikatu covidowego. Zaświadczenie ułatwi podróże po UE
Paszport covidowy ma ułatwić podróżowanie po Europie/FOT. John Karakatsanis/Flickr CC BY-SA 2.0 (zdj. ilustracyjne)
 • Aplikacja do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego jest dostępna do pobrania w AppStore
 • Paszport covidowy jest dostępny bezpłatnie. Certyfikat będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE
 • Aktualnie w Polsce można już pobrać zaświadczenie, ale w praktyce na granicach UE będzie ważny dopiero od 1 lipca 2021 roku.

"Od dziś w sklepie AppStore można pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niedługo również w Google Play" - napisał wieczorem we wtorek (8 czerwca) na Twitterze szef resortu zdrowia.

Unijny Certyfikat Covid ma m.in. niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się.

Czytaj więcej: Paszport covidowy. Jak pobrać certyfikat? Kto może go otrzymać i na jakich warunkach RAPORT

Czym jest paszport covidowy?

Przypomnijmy, że paszport covidowy, a w zasadzie Unijny Certyfikat COVID (UCC), to zaświadczenie, które pozwoli na swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej, ale nie tylko. Dokument będzie również stanowił potwierdzenie przyjęcia szczepionki, co również ma spore znaczenie, bo osoba zaszczepiona nie jest wliczana do limitu uczestników np. wesel, koncertów czy wydarzeń sportowych.

Jak wynika z informacji na rządowej stronie pacjent.gov.pl, to zaświadczenie w wersji elektronicznej bądź papierowej (wydruk). Jest w języku narodowym oraz angielskim i zawiera kod QR, który z łatwością można zeskanować (dzięki temu możliwe będzie odczytanie danych z certyfikatu).

Co ważne: paszport covidowy jest dostępny bezpłatnie. Certyfikat będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie - z zastrzeżeniem, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Paszport covidowy użyteczny od 1 lipca

Aktualnie w Polsce można już pobrać zaświadczenie, ale w praktyce na granicach UE będzie ważny dopiero od 1 lipca 2021 roku. Wówczas międzynarodowe regulacje pozwalające na korzystanie z Unijnego Certyfikatu COVID podczas odprawy granicznej wejdą w życie.

Paszport covidowy: to warto wiedzieć:

 • ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk)
  zawiera kod QR
  jest nieodpłatny
  jest w języku narodowym i po angielsku
  jest zabezpieczony i łatwy do zweryfikowania
  jest ważny we wszystkich krajach UE

Paszport covidowy będzie przysługiwał w trzech sytuacjach: po zaszczepieniu (w Polsce dwoma dawkami lub jedną preparatem Johnson&Johnson), z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz po przechorowaniu COVID-19.

Po szczepieniu paszport covidowy ważny rok

W zależności od tego, z którą sytuacją mamy do czynienia, inny będzie okres ważności dokumentu. W przypadku szczepionki będzie to rok (chyba że badania potwierdzą, iż odporność trwa dłużej), po teście certyfikat będzie ważny do 48 godzin, natomiast w przypadku ozdrowieńców od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum