×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia06 września 2021 21:00

Jak pobrać paszport covidowy i gdzie będzie niezbędny?  Certyfikat COVID-19 to w pandemii jeden z najważniejszych dokumentów dla podróżnych. Jest już obowiązkowy w wielu krajach nie tylko na granicach, ale również by wejść do restauracji czy zameldować się w hotelu.

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach
Paszport covidowy na wakacje 2021 jest obecnie w wielu krajach niezbędny/ Fot. AdobeStock
  • Paszport covidowy jest obecnie wymagany w wielu europejskich krajach. Działa i jest uznawany od 1 lipca. Jest niezbędny przy wjeździe m.in. do Chorwacji, Niemiec czy Grecji, ale przyda się nie tylko na granicach
  • W wielu miejscach jest konieczny, aby wejść do restauracji, klubu, kina, a nawet zameldować się w hotelu
  • Paszport covidowy - jak go pobrać, gdzie zadziała i jak długo dokument będzie ważny? Sprawdziliśmy
  • Certyfikat COVID-19 ułatwi wyjazd na wakacje 2021 i podróże po Europie. Dokument zwolni podróżnych m.in. z obowiązku kwarantanny czy posiadania testu na koronawirusa
  • A co z paszportami covidowymi dla dzieci i niezaszczepionymi dorosłymi? Dla nich również jest rozwiązanie

Paszport covidowy. Czym jest?

Paszport covidowy, a w zasadzie Unijny Certyfikat COVID (UCC), to zaświadczenie, które pozwala na swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej, ale nie tylko. Dokument będzie również stanowił potwierdzenie przyjęcia szczepionki, co ma spore znaczenie, bo osoba zaszczepiona nie jest wliczana do limitu uczestników np. wesel, koncertów czy wydarzeń sportowych.

Paszporty covidowe - w tych krajach są obowiązkowe. Lista coraz dłuższa

Poza tym coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie obowiązkowych paszportów covidowych, a certyfikaty są konieczne już nie tylko przy przekraczaniu granic, ale również w restauracjach, klubach czy kinach. Bez zaświadczenia możemy mieć też kłopot przy meldowaniu się w hotelu. 

To warto wiedzieć: Bez kwarantanny po powrocie z Turcji, ale jest warunek

Od 10 lipca obowiązkowa karta lokalizacji. Duże zmiany wracających do Polski

Paszport covidowy działa od 1 lipca. Od tego dnia jest uznawany w całej Unii Europejskiej. Certyfikat wszędzie stanowi potwierdzenie zaszczepienia przeciw COVID-19, przejścia choroby albo otrzymania negatywnego testu na obecność koronawirusa.

Co trzeba wiedzieć o Certyfikacie COVID-19? Jak go pobrać i gdzie zadziała?

Przeczytaj koniecznie: Kwarantanna po powrocie do Polski. Od 1 lipca nowe przepisy

Wakacje 2021. Chorwacja zaostrzyła przepisy. Nowe zasady w sierpniu

Paszport covidowy pozwoli na swobodne podróże po krajach UE

Polska była jednym z siedmiu pierwszych krajów (obok Niemiec, Danii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Czech) w unijnym systemie certyfikatów covidowych.

- 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii – potwierdzał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czym jest paszport covidowy? To zaświadczenie w wersji elektronicznej bądź papierowej (wydruk). Jest w języku narodowym oraz angielskim i zawiera kod QR, który z łatwością można zeskanować (dzięki temu możliwe będzie odczytanie danych z certyfikatu).

Co ważne: paszport covidowy jest dostępny bezpłatnie. Certyfikat od 1 lipca jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie (w niektórych krajach może obowiązywać sześciotygodniowy okres przejściow).

Paszport covidowy. Jakie kraje?

  • certyfikat jest ważny we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej,
  • a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie

Czytaj więcej: Jak wyrobić EKUZ? Ta karta bardzo przyda się w podróży. NFZ wprowadza jednak ważne zmiany

Paszport covidowy: to warto wiedzieć:

  • ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk)
  • zawiera kod QR
  • jest nieodpłatny
  • jest w języku narodowym i po angielsku
  • jest zabezpieczony i łatwy do zweryfikowania
  • jest ważny we wszystkich krajach UE

Czytaj również: ECDC odradza podróże na 13 greckich wysp. Dlaczego?

Dla kogo paszport covidowy? Certyfikat można dostać w trzech sytuacjach

Paszport covidowy przysługuje w trzech sytuacjach: po zaszczepieniu (w Polsce dwoma dawkami lub jedną preparatem Johnson&Johnson), z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz po przechorowaniu COVID-19.

W zależności od tego, z którą sytuacją mamy do czynienia, inny będzie okres ważności dokumentu. W przypadku szczepionki będzie to rok (chyba że badania potwierdzą, iż odporność trwa dłużej), po teście certyfikat będzie ważny do 48 godzin, natomiast w przypadku ozdrowieńców od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Kto może dostać paszport covidowy? Jak długo będzie ważny?

  1. Osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie). Certyfikat będzie ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
  2. Osoba, która otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności certyfikatu to 48 godzin
  3. Osoba, która wyzdrowiała po COVID-19. Certyfikat będzie ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Co ważne, paszporty covidowe dla dzieci również będą dostępne, jeśli dziecko miało negatywny wynik testu, ma 16 lub 17 lat i zostało zaszczepione, albo wyzdrowiało po COVID-19. Certyfikaty będą mogli odbierać rodzice i opiekunowie.

Paszport covidowy. Unijne certyfikaty z poparciem Parlamentu Europejskiego

Od kiedy obowiązuje Unijny Certyfikat COVID?

System unijnych certyfikatów oficjalnie zaczął działać 1 lipca, natomiast w Polsce już od 1 czerwca zaświadczenie można było pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w wersji elektronicznej albo w formacie PDF. Jest ono również dostępne w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 

Certyfikat można również otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Paszport covidowy. Jak go zdobyć?

  • Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta, a później w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. 
  • Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.
  • Jeśli jest się ozdrowieńcem lub wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny, można też poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Podróże bez paszportów covidowych? 

Oczywiście bez paszportów covidowych podróże po Unii Europejskiej też będą możliwe, ale wówczas – w zależności od regulacji obowiązujących w danym kraju – istnieje ryzyko, że po przekroczeniu granicy trzeba będzie poddać się np. kwarantannie.

Warto dodać, że paszport szczepionkowy będzie wydawany po zaszczepieniu każdą szczepionką, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej.

Czytaj również: Niemcy zaostrzyły restrykcje. Od 1 sierpnia na granicy konieczny paszport covidowy

Paszport covidowy nie tylko na granicy

W ostatnich tygodniach coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie obowiązkowych paszportów covidowych. Certyfikaty są konieczne już nie tylko przy przekraczaniu granic, ale również m.in. w restauracjach, klubach czy kinach. Niebawem taki obowiązek zostanie wprowadzony we Włoszech.

Tymczasem dla przykładu we Francji od niedzieli, 1 sierpnia, zaświadczenie sanitarne trzeba okazywać przy wstępie do:

  • restauracji,
  • kawiarni,
  • centrum handlowego,
  • placówki służby zdrowia,
  • a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi

Od 21 lipca certyfikaty we Francji są już wymagane przy wejściu do muzeów, kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, mogących zgromadzić powyżej 50 osób.

We Włoszech od 6 sierpnia certyfikat zdrowotny będzie niezbędny przy wejściu do:

  • restauracji w zamkniętych pomieszczeniach,
  • a także teatrów, kin, muzeów,
  • basenów, siłowni
  • kasyn.

Dokument, który muszą okazywać wszyscy powyżej 12. roku życia, będzie też warunkiem wstępu na imprezy masowe, zjazdy czy targi. Włoska przepustka sanitarna wydawana jest osobom, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki, mają aktualny negatywny test lub przeszły zakażenie.

Z kolei w Czechach certyfikat sanitarny jest konieczny przy meldowaniu się w hotelach oraz przy wejściu do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni mieć przy sobie także klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku ani prawa, by sprawdzać certyfikaty u klientów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

Czytaj również: Paszport covidowy bez szczepienia? To nie takie trudne. W sieci kwitnie handel certyfikatami COVID-19

Lekarze wydają fałszywe Certyfikaty COVID-19? NIL potwierdza: są sygnały. To sposób na paszport covidowy bez szczepienia

NFZ zbada handel paszportami covidowymi. Niedzielski: To fałszowanie dokumentacji medycznej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze