Partia Razem chce zakazu opłat od rodziców za pobyt przy dziecku w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2019 21:07

Partia Razem domaga się całkowitego zniesienia opłat od rodziców, którzy spędzają czas, w tym noce, przy chorym dziecku w szpitalu. W poniedziałek, 25 marca ugrupowanie zamieściło w tej sprawie petycję w internecie; zgodnie z zapowiedziami ma ona trafić do Ministerstwa Zdrowia.

Partia Razem chce zakazu opłat od rodziców za pobyt przy dziecku w szpitalu
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Zwracamy się do wszystkich sił politycznych w Polsce, aby poprzeć to zdroworozsądkowe rozwiązanie, bo pobieranie opłat od rodziców dzieci, które trafiają do szpitala, to pomysł XIX-wieczny" - zaapelował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie lider Partii Razem Adrian Zandberg. Podkreślił też, że Lewica Razem opowiada się za bezpłatną publiczną ochroną zdrowia i chce "podniesienia wydatków na publiczną ochronę zdrowia do europejskiego poziomu, czyli do 6,8 - 7 proc. PKB".

- Nie rozumiem w jaki sposób państwo, które od 30 lat chwali się wzrostem gospodarczym, jest zieloną wyspą na tle Europy, nie było w stanie uporać się z tak banalnym i wstydliwym problemem, który prędzej czy później dotyka niemal wszystkich rodziców w Polsce - podkreśliła Maria Łaś, kandydatka KWW Lewicy Razem do PE z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego.

W petycji Partii razem podkreślono, że rodzice godzą się płacić szpitalom, ponieważ chcą być przy swoich dzieciach, opiekować się nimi, uspokajać, kiedy są przerażone. - To nie są wakacje. To ciężka praca opiekuńcza, za którą musimy jeszcze płacić - czytamy. Jak zaznaczono, trudna sytuacja finansowa szpitali nie uzasadnia pobierania opłat. - Jesteśmy na oddziałach niezbędni, a nasze wsparcie w powrocie dzieci do zdrowia jest niezbędna - czytamy w petycji.

Według jej autorów opłaty za pobyt rodziców w szpitalu oznaczają łamanie praw dziecka. - Zgodnie z Europejską Kartą Praw Dziecka nasze dzieci mają prawo do tego, by przez cały czas przebywali razem z nimi w szpitalu Rodzice lub Opiekunowie. Również przyjęta w Polsce Karta Praw Dziecka - Pacjenta głosi, że dziecko ma prawo do bycia ze swoimi bliskimi w szpitalu - czytamy w petycji.

Partia Razem zauważyła, że najnowszy rządowy projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta "nadal nie zmienia nic", podtrzymuje sytuację, w której szpitale będą mogły obciążać rodziców opłatami za opiekę nad dziećmi, szpitale nadal będą mogły pobierać opłaty. - Tylko tym razem te opłaty są za bardzo konkretne rzeczy, np. za łóżko albo pościel - podkreśliła Daria Gosek-Popiołek, która była kandydatką ugrupowania na prezydenta Krakowa.

Szpitale mają prawo do pobierania opłat od rodziców na mocy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 2008 r. Z informacji uzyskanych w małopolskim NFZ wynika, że szpitale idą na rękę rodzicom, których nie stać na opłaty.

W styczniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta; wprowadza on zakaz pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu. Według Ministerstwa Zdrowia projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe koszty związane z pobytem w placówce medycznej. Projekt obecnie znajduje się w sejmowej podkomisji.

W myśl obowiązujących przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty (związane z korzystaniem z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej, mediów i wyżywienia), to ponosi je - jeśli chodzi o dziecko - rodzic lub opiekun. Szpital może, ale nie musi pobierać opłat. Według projektu dopuszczalne będzie jedynie pobieranie opłat za posiłki wydane rodzicom, używanie pościeli i korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy.

W Małopolsce do placówek, które nie pobierają opłat od rodziców chorych dzieci należą m.in. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Opłaty od rodziców pobiera m.in. Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika - 8 zł za noc spędzoną przy dziecku, a jego filia w podkrakowskim Radziszowie - 12 zł (cena wyższa, bo - jak informuje szpital - rodzice mają lepsze warunki, mają m.in. zapewnione krzesła przy łóżkach dzieci).

Beata Kołodziej (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum