Partia Razem: 18 tys. podpisów pod projektem dofinansowania in vitro w stolicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 13:21

Działacze Partii Razem w piątek (22 kwietnia) złożyli w stołecznym ratuszu ponad 18 tys. podpisów pod projektem nowego samorządowego programu dofinansowania zabiegów in vitro dla mieszkańców Warszawy. Program miałby kosztować 7 mln zł rocznie, skorzystać z niego mogłoby ok. 1,2 tys. par.

Parta Razem chce, by m.st. Warszawa finansowało zabiegi in vitro Fot. Archiwum

Podpisy pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą przez 24 dni zbierało ponad 50 członków partii Razem. - 18 tys. podpisów to jest wymagana liczba i to z nadwyżką, dlatego Rada Warszawy będzie musiała zająć się naszym projektem - mówił Maciej Olechowski z warszawskiego zarządu Razem podczas piątkowej konferencji prasowej.

Działacze podkreślają, że propozycja "zyskała powszechną aprobatę", a poparcie dla inicjatywy zgłaszały osoby w różnym wieku; zarówno kobiety, jak i mężczyźni. - In vitro wbrew pozorom nie jest niczym kontrowersyjnym. W Europie to dosyć standardowa procedura medyczna; Polki i Polacy też powszechnie popierają i akceptują tę metodę leczenia niepłodności - przekonywała Anna Adamczyk z warszawskiego zarządu Razem.

Projekt uchwały o programie leczenia niepłodności, który Razem przygotowała we współpracy ze Stowarzyszeniem "Nasz Bocian", przewiduje pomoc dla ok. 1,2 tys. par rocznie, co ma kosztować 7 mln zł. - Koszty tego programu w skali wielomiliardowego budżetu Warszawy są stosunkowo niewielkie (...). Przypominam, że warszawscy radni lekką ręką dali 6 mln zł na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie - mówiła Adamczyk.

Przyznała, że Razem szczególnie liczy na poparcie radnych PO, ponieważ to właśnie za rządów tej partii uruchomiono ogólnopolski program refundacji in vitro. Krytycznie oceniła natomiast, że program ten nie został uruchomiony na mocy ustawy, co - jak oceniła działaczka - ułatwiło rządowi PiS decyzję o jego nieprzedłużaniu.

Działacze Razem zapowiadają, że będą spotykać się z radnymi i reprezentantami prezydent Warszawy, aby przekonywać ich do projektu. Planują również zorganizowanie "okrągłego stołu" na temat in vitro z udziałem polityków, rodziców dzieci poczętych dzięki tej metodzie oraz ekspertów.

Pod koniec marca, gdy Razem rozpoczęło zbiórkę podpisów, Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza informowała PAP, że w budżecie miasta nie ma środków na finansowanie zabiegów in vitro, ponieważ ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie przewiduje wprost możliwości finansowania takich procedur przez samorządy. Ustawa daje samorządom jedynie możliwość realizacji programów polityki zdrowotnej. Natomiast podmiotami zobowiązanymi do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych są właściwi ministrowie lub NFZ - mówiła.

Miasto przekonywało, że "z samego faktu, iż inne samorządy wprowadzają finansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro, nie można wyprowadzić przesłanki do podejmowania tego typu działań przez m.st. Warszawę; konieczna jest zawsze samodzielna i szczegółowa analiza formalna i merytoryczna".

Poprzedni rząd wprowadził "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016" który będzie obowiązywał do końca czerwca 2016 r. W ostatnich dniach urzędowania poprzedni minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Nowy minister Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum