Parlament Europejski ma przyszłym tygodniu debatować o aborcji w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2020 16:01

PE ma w przyszłym tygodniu debatować na temat kwestii aborcji w Polsce w kontekście niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie wywołało masowe protesty w Polsce - dowiedziała się PAP ze źródeł w tej instytucji.

Parlament Europejski ma przyszłym tygodniu debatować o aborcji w Polsce
Parlament Europejski FOT. Wikimedia Commons

O debatę wnioskowały o to lewicowe grupy. PiS wskazuje, że UE nie ma w tej sprawie kompetencji. To, że legislacja w tym obszarze należy do państw UE przyznała w październiku Komisja Europejska.

Poza debatą, w której według informacji PAP mogą pojawić się też wątki dotyczące praworządności, eurodeputowani mają także przyjąć rezolucję w tej sprawie.

Z wstępnego porządku obrad wynika, że dyskusja zaplanowana jest na środę po południu, natomiast głosowanie rezolucji na czwartek.

Wniosek w tej sprawie złożyli Socjaliści i Demokraci (S&D), Zieloni, Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE) oraz frakcja Odnowić Europę. Zajęcia się tematem żądali deputowani zasiadający w komisji ds. praw kobiet i równouprawnienia.

Według źródeł PAP największa frakcja w PE, Europejska Partia Ludowa, w której zasiadają deputowani PO, nie była w gronie tych, którzy dążyli do debaty na ten temat. Politycy EPL zwracają uwagę, że kwestia aborcji należy do kompetencji państw członkowskich. Jednocześnie przedstawiciele tego ugrupowania są zdania, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji unaocznia problem dotyczący praworządności, bo wydał go TK, który jest kwestionowany.

Komisja Europejska, która zabierała głos w tej sprawie w październiku, zaznaczyła, że zgodnie z traktatami UE nie ma kompetencji w kwestii prawa do aborcji. Legislacja w tym obszarze należy do poszczególnych państw UE.

TK orzekł w październiku, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę. Orzeczenie wywołało masowe protesty w Polsce.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum