×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Paraliż szpitali przez brak personelu. Oddziały pediatryczne na Lubelszczyźnie nie przyjmują pacjentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia08 lipca 2021 07:55

Oddziały pediatryczne w szpitalach w Zamościu i Międzyrzecu Podlaskim nie przyjmują pacjentów. Powodem jest brak personelu medycznego.

Paraliż szpitali przez brak personelu. Oddziały pediatryczne na Lubelszczyźnie nie przyjmują pacjentów
Oddziały pediatryczne na Lubelszczyźnie zostają tymczasowo zamknięte. Fot. Mat. Zamojski Szpital Niepubliczny
 • Podobny problem dotyczył szpitala w Kraśniku, ale ostatecznie na pomoc przybyli lekarze z oddziału neonatologii
 • Z kolei sytuacja w Zamościu i Międzyrzecu Podlaskim jest znacznie bardziej złożona. Lekarze odchodzą do pracy w przychodniach czy prywatnych placówkach
 • Zamykanie kolejnych oddziałów pediatrycznych ogranicza dostęp do takiej opieki w miejscu zamieszkania – wyjaśnia prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii

Trudna sytuacja na oddziałach pediatrycznych

Jak podaje "Dziennik Wschodni", trudną sytuację związaną z brakiem kadr miał na początku szpital w Kraśniku. Ostatecznie jednak po długich rozmowach na oddział pediatryczny zgodzili się przyjść lekarze z neonatologii, dzięki czemu mogli pełnić więcej dyżurów.

Sytuacja w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym, gdzie funkcjonuje jedyny w Zamościu oraz powiecie zamojskim oddział pediatrii, jest bardzo poważna. Do końca września placówka nie będzie przyjmowała nowych pacjentów. Równie dramatyczną sytuację zaobserwowano w Międzyrzecu Podlaskim. Tam również pediatria została zawieszona, ale do końca sierpnia.

- Głównym powodem tej sytuacji jest brak lekarzy pediatrów, którzy chcieliby pracować w szpitalach. Wolą przychodnie czy prywatne placówki, gdzie nie ma takiego obciążenia i odpowiedzialności jak w szpitalu i nie muszą pracować w systemie dyżurowym – wyjaśniła w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

Coraz mniej chętnych na pediatrię

Jak dodała ekspertka, coraz mniej młodych lekarzy decyduje się na pediatrię, a to z kolei oznacza wiele nieobsadzonych miejsc rezydenckich w całym województwie lubelskim.

- Jestem bardzo zaniepokojona zamykaniem kolejnych oddziałów pediatrycznych, co znacznie ogranicza dostęp do takiej opieki w miejscu zamieszkania. Nie wyobrażam sobie, żeby np. takie miasto jak Zamość nie miało pediatrii, a tak się właśnie stało. Mam jednak nadzieję, że tymczasowo – zaznaczyła prof. Pac-Kożuchowska.

"Dziennik Wschodni" przypomina również, że rodzice i opiekunowie szukają pomocy dla chorych dzieci w innych miejscowościach, np. w Lublinie. Najbardziej obciążony jest SOR Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, gdzie powinny trafiać wyłącznie chorzy w stanach zagrożenia życia. Według ekspertki cytowanej przez "Dziennik Wschodni", jeżeli problem w oddziałach tymczasowo zamkniętych nadal będzie narastał, wówczas należy się spodziewać rozwiązań ministerialnych.

Przeczytaj: SOR w Warszawie w tarapatach. Ratownicy nie podpisali umów. Braki kadrowe wypełniają pielęgniarki

Problemy szpitali w całej Polsce

Przypomnijmy, tymczasowe zamykanie oddziałów szpitalnych to problem, który w ostatnich tygodniach zaczyna dotykać coraz więcej placówek w całej Polsce.

Szczególnie dramatyczna sytuacja dotknęła m.in. szpitale w Jaworznie i Rybniku w woj. śląskim. Tam również zawieszono działalność kilku oddziałów, co było spowodowane wcześniejszym przekształceniem ich w oddziały covidowe. Poza tym powodem zawieszenia było także odrzucenie przez lekarzy i rezydentów proponowanych przez dyrekcję nowych warunków zatrudnienia.

 Czytaj: Rybnik. Szpital zamyka kolejne oddziały. Lekarze odmawiają przyjęcia nowych warunków pracy

Śląskie. Kolejny szpital zamyka oddziały. Powodem jest brak personelu

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze