Papież spotkał się z osobami głuchoniemymi i niewidomymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2014 16:30

Papież Franciszek spotkał się w sobotę (29 marca) z 6 tys. osób głuchoniemych, a także niewidomych. W przemówieniu, tłumaczonym na język migowy, mówił, że osobom dotkniętym ciężkim inwalidztwem należy się godność i szacunek.

Po krótkim przemówieniu Franciszek bardzo długo błogosławił uczestników audiencji w Auli Pawła VI, rozdawał autografy i wpisywał dedykacje.

Papież powiedział, że Jezus kochał spotykać się z osobami "zepchniętymi na margines, wykluczonymi, wzgardzonymi", a przede wszystkim ludźmi naznaczonymi chorobą i inwalidztwem, by przywrócić im pełną godność.

- Bardzo ważne jest, by właśnie te osoby stały się świadkami nowej postawy, którą możemy nazwać kulturą spotkania - podkreślił.

Kulturze spotkania Franciszek przeciwstawił praktykę wykluczenia i uprzedzeń.

- Osoba chora bądź niepełnosprawna, właśnie z racji swej kruchości, swego ograniczenia, może stać się świadkiem spotkania: spotkania z Jezusem, które otwiera na życie i na wiarę - dodał.

- Tylko ten, kto uznaje swoją kruchość, swoje ograniczenie może zbudować braterskie, solidarne relacje w Kościele i w społeczeństwie - zauważył Franciszek.

Podczas audiencji, w trakcie której doszło do wielu poruszających spotkań papieża z osobami głuchoniemymi, przypomniano, że na świecie żyje około 70 mln osób dotkniętych ciężkimi zaburzeniami słuchu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum