Papież przeciw terapii zastępczej dla uzależnionych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2014 17:12

Papież Franciszek zdecydowanie sprzeciwił się w piątek (20 czerwca) legalizacji tzw. miękkich narkotyków. Sprzeciwił się również terapii zastępczej i podawaniu uzależnionym środków psychotropowych, mówiąc, że nie rozwiązuje to problemu.

- Problemu narkotyków nie da się zwalczyć narkotykami - powiedział papież uczestnikom międzynarodowej konferencji poświęconej zwalczaniu przestępczości narkotykowej.

Przyjmując uczestników konferencji International Drug Enforcement Conference, która zakończyła się w czwartek w Rzymie, papież ocenił, że nawet ograniczona legalizacja miękkich narkotyków "jest nie tylko wysoce wątpliwa z prawnego punktu widzenia, ale też nie przynosi oczekiwanych efektów".

Podkreślił, że w walce z narkotykami "należy powiedzieć tak dla życia, tak dla miłości, tak dla innych, tak dla edukacji i tak dla lepszych możliwości zatrudnienia. - Jeśli opowiemy się za tym wszystkim, nie będzie miejsca dla nielegalnych narkotyków, nadużywania alkoholu i innych form uzależnienia - mówił. 

Franciszek zwrócił uwagę, że trzeba pochylić się nad zjawiskami, leżącymi u podstaw sięgania po narkotyki; wymienił wśród nich nierówności społeczne i brak perspektyw dla ludzi młodych.

- Chcę to powiedzieć z największą stanowczością: narkotyku nie zwycięża się narkotykiem. Narkotyki są złem, a ze złem nie można iść na ustępstwa czy kompromisy - zaznaczył papież, który w czasach gdy był arcybiskupem Buenos Aires znaczną część swej posługi poświęcił uzależnionym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum