Papież Franciszek przeszedł operację w pełnym znieczuleniu. Jego przyjazd do kliniki był utrzymany w tajemnicy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 lipca 2021 08:52

Biuro prasowe Watykanu podało do informacji, że "papież Franciszek dobrze zniósł zabieg przeprowadzony w pełnym znieczuleniu". Już wiadomo jak długo papież zostanie w klinice.

Papież Franciszek musiał przejść planowaną wcześniej operację. Fot. Shutterstock
  • Papież dyskretnie udał się w niedzielę do kliniki Gemelli, gdzie oczekiwał na planowany zabieg
  • W niedzielę wieczorem przeprowadzono operację z powodu uchyłkowatości okrężnicy
  • Papież Franciszek będzie przebywał w klinice około 7 dni

Planowana operacja papieża

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w wydanym przed północą komunikacie poinformował: "Ojciec Święty, przyjęty po południu do Polikliniki A. Gemelli, został poddany wieczorem planowej operacji chirurgicznej z powodu uchyłkowatości okrężnicy".

Papież, dodał Bruni, "dobrze zniósł zabieg przeprowadzony w ogólnym znieczuleniu przez profesora Sergio Alfieriego, któremu asystowali profesor Luigi Sofo, doktor Antonio Tortorelli i doktor Roberta Menghi".

Następnie wymieniono nazwiska lekarzy, którzy zastosowali znieczulenie ogólne: Massimo Antonelli, Liliana Sollazzi, Roberto De Cicco i Maurizio Soave.

Ponadto w sali operacyjnej obecni byli profesorowie Giovanni Battista Doglietto i Roberto Bernabei - osobisty lekarz papieża.

Nie wyjaśniono, jak długo pozostanie on w klinice Gemelli. Wcześniej Ansa informowała za źródłami szpitalnymi, że spędzi tam co najmniej pięć dni.

84-letni Franciszek udał się do szpitala w niemal całkowitej dyskrecji. Zajął pokój, w którym siedem razy przebywał Jan Paweł II. Jest drugim po nim papieżem hospitalizowanym w tej klinice.

Nieoficjalnie wiadomo, że operacja zaczęła się około godziny 19.

Sam zabieg był dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Wybrano termin na początku miesiąca, w którym papież częściowo wypoczywa, ponieważ zawieszone są środowe audiencje generalne.

Papież wypoczywa w klinice

Watykan ogłosił, że po zakończeniu zabiegu, zostanie wydany biuletyn lekarski. Jak wiadomo, to pierwszy raz od początku pontyfikatu papieża Franciszka, gdy poinformowano o zabiegu chirurgicznym.

Przypomnijmy, papież przyjechał do kliniki tylko z kierowcą i bliskim współpracownikiem. O jego przyjeździe nie wiedział nikt z chorych i zdecydowana większość personelu.

Jak poinformował w poniedziałek Watykan, "papież Franciszek jest w dobrym stanie po niedzielnej operacji, która trwała około trzech godzin". W komunikacie podkreślono, że papież pozostanie w szpitalu około siedmiu dni, jeśli nie dojdzie do komplikacji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum