Państwowa Inspekcja Sanitarna: jesteśmy wzorem dla UE w walce z dopalaczami

Autor: gis.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2015 12:31

W poniedziałek (13 lipca) opublikowano Raport Głównego Inspektora Sanitarnego ukazujący walkę z dopalaczami w l. 2013-2014. Nie obejmuje on najnowszych doświadczeń z tzw. Mocarzem, ale czytając Raport, nie sposób nie postawić pytań o skuteczność podejmowanych działań.

Państwowa Inspekcja Sanitarna: jesteśmy wzorem dla UE w walce z dopalaczami
GIS: W 2014 r. w stosunku do roku 2013 nastąpił wzrost skuteczności podejmowanych działań

"W ciągu czterech lat zmagań z problemem nowych narkotyków wprowadziliśmy wiele istotnych inicjatyw i działań, które wpływają na ograniczenie dostępu do środków zastępczych (urzędowa nazwa dopalaczy - red.) oraz są wzorem dla innych państw Unii Europejskiej, które także borykają się z handlem dopalaczami" - napisał w słowie wstępnym Marek Posobkiewicz, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego.

Raport podkreśla, że w 2014 r. w stosunku do roku 2013 nastąpił wzrost skuteczności podejmowanych działań. I to pomimo mniejszej liczby kontroli. W 2014 r. zabezpieczono prawie dwa razy większą ilość produktów oraz wydano więcej decyzji dotyczących wstrzymania produkcji oraz obrotu środkami zastępczymi niż rok wcześniej.

W 2014 r. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) w pierwszej oraz drugiej instancji wydały łącznie 2040 decyzji administracyjnych. W 2014 r. łączna kwota kar nałożonych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wyniosła 14 007 100 zł, co było kwotą o ok. 3 mln większą niż w 2013 r.

Substancje psychoaktywne w środkach zastępczych, które na przestrzeni 2013 r. i 2014 r. były identyfikowane w próbkach produktów zatrzymanych i wycofanych z obrotu przez organy PIS, należały do następujących grup: syntetycznych kannabinoidów, katynonów, fenyloetyloamin, tryptamin, piperazyn, piperydyn i innych. Środki zastępcze występowały w rożnej postaci, np. suszu roślinnego, proszku oraz kapsułek.

Pracownicy inspekcji sanitarnej w całym kraju w latach 2013-2014 roku prowadzili szereg akcji profilaktycznych. Dzięki szkoleniom, warsztatom, spotkaniom i konferencjom, w których brali udział m.in. uczniowie, nauczyciele, rodzice funkcjonariusze różnych służb oraz inni obywatele, inspekcja dotarła do ponad miliona osób - informuje Raport.

W dokumencie wylicza się działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym podejmowane przez PIS: kampania ˝Stop dopalaczom˝ z użyciem mobilnych punktów edukacyjnych (m.in. na Przystanku Woodstock), informacje o charakterze edukacyjno-informacyjnym umieszczane na stronach internetowych, wywiady tematyczne dla lokalnych mediów, konferencje, szkolenia, narady, warsztaty, festyny, spektakle organizowane we współpracy między innymi z Policją, Strażą Miejską, Służbą Celną, Strażą Graniczną, kuratoriami oświaty, starostwami powiatowymi, organizacjami pozarządowymi. Prowadzone były także kampanie m.in. podczas dożynek, konferencji naukowych, festiwali muzycznych itp.

Czytaj: www.gis.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum