×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Państwo przegrywa z długiem zdrowotnym. "Rośnie liczba powikłań i amputacji. Jest coraz gorzej"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia15 grudnia 2021 08:31Aktualizacja: 15 grudnia 2021 08:32

Specjaliści kolejnych dziedzin medycyny biją na alarm. Tzw. dług zdrowotny, wynikający z opóźnień w leczeniu pacjentów niecovidowych w czasie pandemii, zbiera tragiczne żniwo. Niestety, problem nie jest rozwiązywany systemowo i obejmuje coraz szersze grupy chorych.

Państwo przegrywa z długiem zdrowotnym. "Rośnie liczba powikłań i amputacji. Jest coraz gorzej"
Dług zdrowotny rośnie wraz z liczbą przekładanych zabiegów i operacji FOT. PTWP
  • Prof. Aleksander Sieroń: W czasie pandemii dramatycznie rośne liczba przypadków stopy cukrzycowej, owrzodzeń i związanych z nimi amputacji
  • Prof. Paweł Buszman: Nie zabija nas tylko COVID-19, ale także, a może przede wszystkim podstawowe choroby cywilizacyjne, z którymi w ostatnich miesiącach radzimy sobie coraz gorzej
  • Jeszcze przed pandemią statystyki dotyczące wykrywania i leczenia wielu nowotworów w Polsce były gorsze niż, m.in. w krajach Europy Zachodniej. COVID-19 pogłębił te problemy - przyznają specjaliści

Prof. Aleksander Sieroń, konsultant krajowy w dziedzinie angiologii, konsultant Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu zwraca uwagę, że obecnie liczba owrzodzeń podudzi w Polsce (m.in. wskutek schorzeń naczyń, którymi zajmują się angiolodzy) sięga ok. 250 tys. rocznie.

Zniwelowanie długu zdrowotnego wymaga specjalnych rozwiązań

- Wiele wskazuje na to, że za sprawą pandemii COVID-19 liczba tych owrzodzeń zwiększy się do ok. 500 tysięcy. Obserwujemy również, że w czasie pandemii do lekarzy, między innymi do angiologów zgłasza się coraz więcej chorych ze stopą cukrzycową, a także wspomnianymi owrzodzeniami podudzi na różnym tle - informuje konsultant krajowy w dziedzinie angiologii.

- To wszystko staje się przyczyną, dla której, niestety, w Polsce drastycznie wzrasta liczba amputacji kończyn dolnych - przestrzega prof. Sieroń i dodaje, że tego czarnego scenariusza można uniknąć.

- Nasz ośrodek, między innymi wspólnie z bioinżynierami medycznymi opracowuje program zastosowania biotechnologii w leczeniu zmian w obrębie kończyn dolnych, w tym związanych ze stopą cukrzycową oraz owrzodzeniami podudzi na innym tle niż diabetologiczny - podaje specjalista. Zaznacza, że dzięki wdrożeniu nowoczesnych, uznanych już technologii medycznych liczbę amputacji kończyn dolnych można w Polsce zredukować nawet o 25-30 proc.

Zwraca uwagę, że tzw. dług zdrowotny wynikający z opóźnień w leczeniu pacjentów niecovidowych w czasie pandemii, stał się problemem interdyscyplinarnym i wymaga wdrożenia specjalnych rozwiązań organizacyjnych. - Powinny, między innymi powstawać poradnie pocovidowe, zajmujące się pacjentami z różnymi jednostkami chorobowymi, którzy przeszli także COVID-19 - podsumowuje prof. Aleksander Sieroń.

Czytaj też:

Pandemia i "dług kardiologiczny" zabija Polaków z niewydolnością serca

Ekspert Deloitte o wyzwaniach ochrony zdrowia w pandemii

Choroby cywilizacyjne w czasie pandemii. Potrzebne są wnikliwe badania

Natomiast zdaniem znanego kardiologa, prof. Pawła Buszmana z Katedry i Zakład Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego należy prowadzić bardzo wnikliwe badania dotyczące, zmieniającej się w czasie pandemii epidemiologii różnych chorób.

- Nie zabija nas tylko COVID-19, ale także, a może przede wszystkim podstawowe choroby cywilizacyjne, z którymi w ostatnich miesiącach radzimy sobie coraz gorzej - mówi ekspert.

- Tzw. nadmiarowa liczna zgonów w czasie pandemii w Polsce należy do najwyższych w Europie. Dlatego po pierwsze musimy zdecydowanie bardziej dokładnie niż dotychczas przyjrzeć się liczbom dotyczącym głównych zabójców Polaków (w tym, między innymi: chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworowym, neurologicznym), a po drugie możliwie najszybciej poprawić wskaźniki dotyczące leczenia tych jednostek chorobowych - uważa prof. Paweł Buszman.

Również prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach wskazuje, że należy dokładnie przeanalizować wpływ pandemii COVID-19 na wskaźniki śmiertelności w innych chorobach, w tym nowotworowych.

Onkologia. Dramatyczna sytuacja pacjentów z chorobami nowotworowymi

- Niestety, skutki opóźnionej diagnostyki onkologicznej mocno dały o sobie znać w drugiej połowie 2020 r. Również w bieżącym roku znaczny odsetek chorych trafia do naszego ośrodka z tak zaawansowaną chorobą, że możemy już mówić jedynie o możliwości przedłużania życia, ale nie o terapii mającej na celu długotrwałe remisje i wyleczenie pacjenta - przyznaje prof. Składowski.

Natomiast prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i kierownik Zakładu Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii SUM przypomina, że już przed pandemią statystyki dotyczące wykrywania i leczenia wielu nowotworów w Polsce były znacznie gorsze niż, m.in. w krajach Europy Zachodniej.

- W naszym kraju statystycznie każdego dnia z powodu raka szyjki macicy umierają 4 kobiety. Z kolei rak jajnika rozpoznawany jest w Polsce zazwyczaj w III i IV stopniu zaawansowania, co oznacza umieralność na poziomie 70-80 proc. W czasie pandemii profilaktyka tych nowotworów wygląda jeszcze gorzej. To kolejne wyzwanie stojące przed opieką onkologiczną w dobie COVID-19 - przypomina prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Czytaj też:

Covid a ciąża. Ciężarne się nie szczepią." Jestem przerażony. Gdzie tu logika?"

MZ: środki z Funduszu Medycznego nie przepadają. Pacjenci: leżące na kontach pieniądze nie leczą

Ustawa o jakości. Szpitale alarmują, że nie mają pieniędzy na nowe procedury

______

Wypowiedzi pochodzą z listopadowego spotkania Rady Programowej VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się 3 i 4 marca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dzięki transmisjom online, kongresowe debaty, wykłady i prezentacje dostępne będą zarówno na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl, jak i portalach Grupy PTWP, m.in.: rynekzdrowia.pl.
Podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych tradycyjnie już nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Poznamy laureatów:

  • Piątej edycji Konkursu Zdrowy Samorząd
  • IV Konkursu Start-Up-Med
  • Piątej edycji Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch)

Trwają prace nad finalnym programem VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wstępny zakres tematyczny HCC 2022 jest dostępna na stronie hccongress.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum