Pandemia spotęgowała problem braku koronerów

Autor: gk24.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 15:00

Zwiększona śmiertelność potęguje problem z brakiem lekarzy uprawnionych do potwierdzania zgonu osób objętych kwarantanną lub zakażonych, które zmarły poza szpitalem. W całym kraju odnotowano w październiku blisko 40 proc. zgonów więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Pandemia spotęgowała problem braku koronerów
Problem deficytu koronerów jest odczuwalny w skali całego kraju Fot. Archiwum

Lekarze rodzinni nie mają czasu, aby stwierdzać zgony i wydawać odpowiednie dokumenty, nie są też wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej. Przeciążone pogotowie także nie jest rozwiązaniem. Mieli nim być lekarze - koronerzy. Na ich powołanie wojewodowie mieli czas do kwietnia. Nie wszystkim jednak udało się w tym terminie znaleźć chętnych do podjęcia tej funkcji.

Czytaj także: COVID-19 sprawił, że lekarze-koronerzy stali się niezbędni. Wojewodowie z trudem ich znajdują

Na szczęście sytuacja się poprawia. Do listopada 2020 r. - jak informuje z kolei biuro prasowe Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego - wojewoda zawarł umowę z 3 lekarzami na takie świadczenia. Nieco lepiej wygląda to na Mazowszu, gdzie koronerów jest 6 i Małopolsce, gdzie jest ich 8. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie, gdzie udało się powołać, aż 20 lekarzy do stwierdzania zgonów związanych z epidemią koronawirusa.

Jak mówi Agnieszka Muchla-Łagosz z biura prasowego wojewody zachodniopomorskiego, na obszarze województwa działa dwóch koronerów. Od 29 września 2020 roku do 16 listopada w Zachodniopomorskiem stwierdzali oni zgon w 28 przypadkach. W większości dotyczyło to osób, u których zachodziło podejrzenie zakażenia, a nie ze stwierdzonym zakażeniem.

Problem deficytu koronerów jest odczuwalny w skali całego kraju. Od początku pandemii zanotowano w Polsce ponad 10 tys. zgonów pacjentów chorujących na Covid-19.

Więcej: gk24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum