Palącej debaty ciąg dalszy: Senat zaostrzy ustawę antynikotynową?

Autor: PAP, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2010 10:51

Senat rozpoczął w czwartek (25 marca) posiedzenie, podczas którego rozpatrzy nowelizację ustawy o ochronie zdrowia.

Nowela wprowadza zakaz palenia papierosów m.in. w środkach transportu publicznego, czy w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci.

Senatorowie będą głosować m.in. nad zgłoszoną na ubiegłotygodniowym posiedzeniu senackiej komisji zdrowia poprawką, która zaostrza przepisy nowelizacji – wprowadza całkowity zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.

Nowelizacja wprowadza całkowity zakaz palenia m.in. w środkach transportu publicznego (taksówkach, samochodach służbowych), publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach) oraz przystankach komunikacji miejskiej. W myśl zapisów ustawy, palenie będzie dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach, uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych.

Wcześniej senacka komisja zdrowia opowiedziała się za całkowitym zakazem palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych i tym samym przeciw wydzielaniu w nich sal dla palących. Poprawkę w tej sprawie złożył senator PO Rafał Muchacki.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówił jednak dziennikarzom po posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, że proponowana przez nią zmiana jest zbyt daleko idąca. – Chroniąc osoby niepalące musimy wprowadzać racjonalne uwarunkowania, żeby palący nie byli prześladowani – przekonywał Twardowski.

Jeżeli senatorowie zaostrzą ustawę, to – jak podaje Dziennik Gazeta Prawna – w zakładach pracy może obowiązywać całkowity zakaz palenia. Pracodawca nie będzie mógł tworzyć palarni dla pracowników. Obecnie w firmach obowiązuje zakaz palenia poza wyodrębnionymi do tego pomieszczeniami. Firma musi je tworzyć w zależności m.in. od liczby zatrudnionych pracowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum