Pakulski: nie dla centralizacji Funduszu, tak dla usług komercyjnych w szpitalach

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2020 14:14

Uchwalona właśnie tzw. pionizacja NFZ będąca kolejnym etapem centralizacji Funduszu to zły trend, szczególnie wtedy, gdy potrzebne są szybkie decyzje na poziomie lokalnym - ocenia Marcin Pakulski, były prezes NFZ. Zaznacza, że publiczne szpitale powinny mieć możliwość świadczenia usług komercyjnych.

Pakulski: nie dla centralizacji Funduszu, tak dla usług komercyjnych w szpitalach
Marcin Pakulski, były prezes NFZ Fot. PTWP

Jak przypomina w rozmowie z serwisem prawo.pl Pakulski, nowe regulacje centralizujące NFZ zostały zapoczątkowane jeszcze za czasów poprzedniej koalicji rządzącej. Obecnie i prezesa i dyrektorów NFZ powołuje minister zdrowia. Według Pakulskiego "chodzi po prostu o przejęcie ścisłej kontroli nad działaniami oddziałów wojewódzkich, które w dużym stopniu tracą swoją samodzielność", a "ich dyrektorzy nie będą mieć możliwości podejmowania szybkich decyzji".

Pakulski zaznacza, że prezesi NFZ za każdą decyzję podejmowaną także na poziomie regionalnym biorą pełną odpowiedzialność, nawet karną. "Natłok obowiązków w centrali funduszu, działanie pod presją oraz brak wszystkich danych z regionu może spowodować, że decyzje te będą błędne, zbyt ryzykowne" - czytamy w rozmowie.

Ponadto, według Pakulskiego, szpitale powinny mieć możliwość świadczenia usług komercyjnych. Ocenia, że lecznice nie będą ograniczać świadczeń publicznych wynikających z kontraktu z NFZ, bo tylko zrealizowanie go umożliwia otrzymanie pieniędzy od płatnika. Wyjaśnia, że świadczenia odpłatne dla ubezpieczonych dotyczyłyby tylko drobnych zabiegów diagnostycznych i nieskomplikowanych operacji, ponieważ Polaków przeważnie nie stać na kosztowne zabiegi i hospitalizacje wykonywane prywatnie.

Konstatuje, że ubezpieczenia dodatkowe to najbardziej efektywny sposób umożliwiający dostęp do komercyjnych usług medycznych i zwiększenie przychodów szpitali. 

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum