PAP/Rynek Zdrowia | 14-12-2010 13:14

Pakiet ustaw zdrowotnych - teraz w podkomisjach sejmowych

Kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego zostały skierowane do prac w dwóch sejmowych podkomisjach. Zajmą się one m.in. ustawami dotyczącymi przekształceń szpitali w spółki, refundacji leków oraz kształcenia lekarzy.

Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.

Projekty przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.

Komisja Zdrowia nie zgodziła się na wniosek posła PiS Tomasza Latosa, który chciał wysłuchania publicznego w sprawie ustawy refundacyjnej. Wysłuchania domagał się także Stanisław Maćkowiak z Federacji Pacjentów Polskich.